Borsada Mega Faiz Dönemi! Piyasa Uzmanı En Çok Kazandıracak Olan İki Yatırımı Açıkladı!

Borsada Mega Faiz Dönemi! Piyasa Uzmanı En Çok Kazandıracak Olan İki Yatırımı Açıkladı!
2
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada Mega Faiz Dönemi! Piyasa Uzmanı En Çok Kazandıracak Olan İki Yatırımı Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen ve piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde olan faiz artışı dolar ve altında çok büyük düşüşlere yol açtı. Borsa İstanbul’da yükseliş devam ederken, mega faiz döneminde gram altın ve dolarda seyrin nasıl olacağı merak ediliyor. Ünlü ekonomi uzmanı Doç. Dr. Filiz Eryılmaz mega faiz döneminde en fazla kazandıracağını düşündüğü iki yatırımı dinleyicileri ile paylaştı. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından açıklanan beklentilerin çok üzerine çıkarak sürpriz bir biçimde faiz artışı yaptı ve dolar ile altını tepetaklak etmeyi başardı. Alınan kararın ardından dolarda %7 oranında bir kayıp gözlemlendi. Borsalara bomba gibi düşen mega faiz kararının hemen ardından dolar 25,2784 seviyesini test edip tekrardan 26 TL’nin üzerine geri döndü. Altın da bu süreçte benzer bir serüven yaşadı. İlk etapta altın 1600 TL seviyesinin altına indi. Ardından toparlanma yaşayıp tekrar 1620 TL seviyelerine yükseldi. Yaşanan ani düşüşün sonrasında yatırımcılar gram altında ve dolarda yaşanacak olan süreci çok merak ediyorlar. Ünlü ekonomi uzmanı Doç. Dr. Filiz Eryılmaz da TGRT Haber ekranlarından faiz artışı kararının sonrasında piyasalarda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Filiz Eryılmaz, en fazla kazandırmasını beklediği yatırımları da birer birer açıkladı. 

Borsada Mega Faiz Dönemi! Piyasa Uzmanı En Çok Kazandıracak Olan İki Yatırımı Açıkladı!
Borsada Mega Faiz Dönemi! Piyasa Uzmanı En Çok Kazandıracak Olan İki Yatırımı Açıkladı!

Dolar Neden Tekrardan Yükselişe Geçti?

“Merkez Bankası tarafından alınan faiz artışı kararının sonrasında yıl sonuna dair faiz artırımı tahminleri de yükseldi. Artık yılın sonuna kadar her toplantıda 250 baz puanlık bir artış bekleniyor. Ancak buna rağmen dolar/TL’de güçlü bir düşüş beklemek yanlış olur. Bu sene içerisinde dolarda görebileceğimiz minimum seviye 24 TL olur ki bugün dolarda %2 oranında bir artış yaşandığını tekrardan gözlemledik. “

“Bundan sonraki dönemde dolar kurunda çok güçlü bir düşüş yaşanmayacak. Ancak yükselişin de hızının önemli ölçüde kesileceğini göreceğiz. Peki, yaşanan gelişmelerin sonrasında dolar neden tekrar yükselişe geçti?”

“Merkez Bankası rezerv biriktirme sürecinde. Yani piyasadaki doları alıp rezervine koyması gerekli. Zaten dolar düştüğü için Merkez Bankası için de bir alım fırsatı doğdu. Merkez Bankası şuanda piyasaya çıkarak dolar alımı yapıp rezerv biriktiriyor. Dolar seçim döneminin sonrasında hızlı bir şekilde yükseldiği için ithalat yapan şirketlerin döviz ihtiyacı ortaya çıktı. Kür yüksek olduğu için de güçlü bir döviz talebi sağlanamıyordu. Dolar ile borcu olan şirketler kurdaki bu düşüşü değerlendirip yüksek miktarda dolar alımı gerçekleştirdiler. Yaşanan bütün bu dolar alımlarının sonrasında bizler de %2-%3 oranında yükseliş gördük.”

Borsada Ayrışan Sektörler Olabilir!

“Borsada ayrışan sektörler olmasını bekliyoruz. Mesela dün bankacılık sektörü %9oranında bir yükseliş gösterdi. BIST 100 endeksi %1,44 oranında düştü. Alınan faiz artışı kararı bazı sektörlere son derece olumlu bir şekilde yansıyacak. Tabi ki bundan olumsuz etkilenecek olan sektörler de var. Alınan bu karar piyasada iç talebi ve piyasayı baskılayacaktır. Kredi kullanarak işlerini yürüten firmalar için bu faiz artışı son derece kötü bir haber. Çünkü alınan bu kararın ardından kredi faizleri de yukarıya çekilecek. Dolayısıyla borcu yüksek seviyede olan ve bu borcu faiz üzerinden borçlanarak ödemeyi planlayan şirketlere satış gelecektir. Bur şirketlerin hisse değerlerinde düşüşler yaşanır. İhracatçı şirketler ve döviz getirisi yüksek seviyede olan şirketlerin yükseliş hızı da biraz sekteye uğrar.”

“Alınan faiz artışı kararları finans, bankacılık, sigortacılık gibi borç veren şirketler için son derece yararlı. Borsada kartların yeniden dağıtılacağını söylemek yanlış olmaz. Model portföyler yeniden belirlenecek. Bu sebeple de hisse yatırımı yapacak olan kişilerin alımlarda bunlara dikkat etmeleri ve hisse senetlerini bilinçli bir şekilde seçmeleri gerekiyor. Orta ve uzun vadede borsanın yönü yukarıda olacaktır.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!