Halka Arzların Getirisi Rekor Kırdı!

Halka Arzların Getirisi Rekor Kırdı!
Halka Arzların Getirisi Rekor Kırdı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halka Arzların Getirisi Rekor Kırdı!

Ekonomik açıdan yaşanan zorluklar insanların yan gelirler elde etmek için araştırmalara girişmesine sebep oldu. Birçok kişi riskin az olduğu ve az da olsa kazancın elde edilebildiği alanları araştırmakta. Halka arz tam bu aşamada devreye giren ve insanlar tarafından çok fazla tercih edilen adımlardan bir tanesi. 2022 senesinde yaşanan trende benzer bir şekilde 2023 senesinde de insanlar “halka arzdan ne alırsan al yükselişe geçecek” algısıyla alım işlemlerini gerçekleştiriyorlar. 

Halka arz işlemleri yatırımcı sayısında rekorun en kilit unsuru olmaya devam ediyor. Bazı halka arz hisselerinin getirisi %1000 seviyesine ulaşmayı başardı. 

2022 senesinde halka arz işlemi çok fazla tartışıldı. Anlaşıldı ki 2023 senesinde de bu tartışma devam edecek. Yapılan tüm halka arzların çok kazandırması gibi bir kural var mı? Bu trend bir gün sona erecek mi? Halka arzlar risk mi fırsat mı? Aslına bakılırsa uzmanlara göre bu soruların tamamı oldukça gereksiz. 

Uzmanlar tarafından soruların gereksiz görülmesinin sebebi, halka arzların yüksek getiri sağlıyor olması sebebiyle borsanın yeni yatırımcıları ya da parasını başka yatırım araçlarında değerlendirmenin doğru olmadığını düşünen dolar, altın ya da faiz yatırımcısının hücum ettiği borsaya artan talep ve yine hızlanmaya devam eden yeni yatırımcı girişinin borsaya giriş kapısı. 

Kısacası yatırımcıların büyük bir kısmı borsa yükseldi mi, büyük bir düşüşte mi gibi polemiklere girmemek adına halka arzı tercih ediyor. Zaten dağıtım miktarlarının çok düşük olması sebebiyle de cüzi paralarla halka arz işlemlerini değerlendirmek mümkün oluyor. Halka arzlardan elde ettikleri gelirlerle halihazırda işlemde olan bir hisse senedini satın almaktansa yeniden başka bir halka arzı değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Böylece zincir sürekli olarak büyümeye devam ediyor. 

Halka Arzların Getirisi Rekor Kırdı!
Halka Arzların Getirisi Rekor Kırdı!

Alternatifler Olmadıkça Halka Arz Hisseleri Revaçta

Sonuç olarak borsaya bu seviyede yüksek getirili bir alternatif gelmediği sürece halka arz küçük yatırımcıların kazanç kapısı olmaya, talebi yüksek seviyede tutmaya ve sonuçta halka arzdan satın alamayanların getirdiği talep ile de yeni tavanlara yol açmaya devam edecek gibi duruyor. 

Peki, bu süreç ne zamana kadar devam edecek? Bu sorunun cevabını “işler ters gidinceye kadar” şeklinde vermemiz mümkün. Yani borsadaki genel hava bozulana kadar bu süreç devam edebilir. Uzmanlara göre işlerin ters gitmeye başladığı dönemde aşırı seviyede yükselmiş olan halka arz hisseleri için de çanların çalmaya başlaması mümkün ve o döneme denk gelen yeni halka arzların yatırımcılara yeterince kazandıramayacak. Yapılan bu analize göre halka arzlardaki çılgınlığın sona ermesi aslına bakılırsa sadece zaman meselesi. Olumsuza dönebilecek havanın hangi dönemde yatırımcının karşısına çıkabileceği ile alakalı bir zaman denk gelmekte. Ki uzmanlara göre bu zamanı tahmin etmek imkansız. Peki, ortaya çıkan getiri ne seviyede?

Halka Arzların Getirisi Rekor Kırdı!
Halka Arzların Getirisi Rekor Kırdı!

10 Katına Çıkan Halka Arz Hisseleri Var!

2022 senesinden bu yana neredeyse tüm halka arzların halka arz edildiği anda son derece astronomik gelirler sağladığı düşünüldüğünde tarihin belki de en uzun halka arz rallisinin yaşandığını söylesek yanılmayız. 

2022 arzlarını bir kenara bırakıp 2023 senesinin halka arzlarını inceleyelim. Halka arzından günümüze dek en yüksek getiriyi sunan hisse 2023 yılında Astor Enerji oldu. Astor yılın ilk döneminde 12,50 TL ile başlattığı halka arz yolculuğunda bir dönem %1060 seviyelerine ulaştıktan sonra yaşadığı geri çekilmeyle %976 seviyesine geldi.

Astor Enerji’yi yılın orta dönemlerinde halka arzı gerçekleşen Forte Bilgi İletişim takip ediyor. Haziran ayında 12,12 TL ile halka arzı gerçekleşen firma Haziran ayından günümüze dek %863 oranında kazandırdı. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!