Reklam: Külçe Altın Modellerimiz İle Yatırımın Doğru Tercihi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın madeninin piyasada satılabilecek en saf hali olarak külçe altın bulunabilir. İşçilik maliyetinin neredeyse hiç olmaması nedeniyle alım satım işlemlerinde oluşan zararları en aza indirdiği için yatırım amacıyla sıklıkla tercih edilir. Önceleri hediyelik takı olarak tercihi ön plana çıkmazken günümüzde yarım gramlık olarak da satılabildiği için takı olarak kullanımı da giderek yaygınlaşmaktadır.

En eski tarihlerden bu yana dönemin pazarlarında aktif olarak alım satımı yapılan, mücevheratta kullanılan altın türü külçedir. 22 ayar bilezik ve 14 ayar küpe, kolye gibi takılar da külçe altınlardan yapıldığı söylenebilir. Kolay işlenebilen bir maden olması nedeniyle bin yıllardır insan yaşamına çeşitli amaçlarla hizmet etmiştir. Günümüz ekonomi dünyasının ise önemli yatırım araçlarından birisidir.

Külçe Altın Nedir?

Fiziksel yatırımlarını altın üzerine yapmak isteyenlerin tercih ettiği külçe altın %100 saf altın olarak tanımlanabilir. Şekillendirme haricinde üzerinde bir işlem yapılmayan külçelerin işçiliği oldukça azdır. Yarım gramdan başlayarak 1-2,5-5 gibi küçük gramlardan başlayarak 500 gram ve 1 kilogramlık külçelere ulaşılması mümkündür.

Son dönemde altın fiyatlarının yükselmesiyle birlikte külçelerin de %100 altın değeri düşürülmeye başlandı. 24 ayar olarak adlandırılan %100 altın külçelerinin yanı sıra farklı saflık oranlarında:

 • 22 ayar
 • 18 ayar
 • 14 ayar çeşitleri bulunur.

Yatırımda Külçe Altının Önemi

Altına yatırım yapacakların önünde iyi bir fırsat olarak bulunur. En çok tercih edilen türü uygun fiyatları nedeniyle 24 ayar gram altın olarak bilinir ve aslında 1 gramlık külçeye tekabül eder. İşçilik maliyeti az olması, alım-satım makasının düşük olması nedeniyle 5 gramlık almayla 5 tane 1 gramlık almasında önemli bir fark bulunmaz. Bu nedenle, perakende olarak satma avantajını bulundurmak için küçük külçeler halinde tercih edilir.

Özellikle uzun vadeli altın yatırımcılarının tercihi külçe altın üzerinde yoğunlaşır. Hediyelik olarak kullanımı son yıllarda yaygınlaşmaya başlamış olsa da, uzun yüz yıllardır değerli bir altın olarak alınıp satılması söz konusudur.

Tercih edilmesinin nedenleri arasında ayrıca firma aracılarıyla satılması bulunur. Tek elden darphane tarafından basılmaz ve farklı aracı firmalar kanalıyla satılabilir. Bu da elbette rekabeti getirdiği gibi alıcının kâr etmesine de olanak tanır.

Külçe Altın Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İster hediyelik ister yatırım nedeniyle olsun her bütçeye göre yüksek sayılabilecek miktarlarda para ödeyeceğiniz külçe altın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunları sıralamak gerekirse:

 • Güvenilir bir satıcı ile çalışıldığına emin olunmalı
 • Alınacak olan külçe altının ayar ve fiyat bilgisi tutarlı olmalı
 • Gerçek altın alındığına emin olunmalı
 • Üzerinde seri numarası yer almalı
 • Güncel satış fiyatıyla paralel olmasına dikkat edilmeli
 • Alım ve satım için en iyi kâr zamanı hesap edilmeli
 • Paketli olmasına dikkat edilmeli

Diğer Altın Yatırım Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli nedenlerle külçe altın tercih etmeyen yatırımcıları farklı türde seçenekler beklemektedir. En yaygın olarak ziynet altın tercihi ön plana çıkar. Bununla birlikte takı-aksesuar kategorisinde de altın yatırımı yapılabilir ancak yüksek işçilik bedelleri nedeniyle alım-satımda önemli zararlar ettirebildiği için yatırım aracı olarak nadiren tercih edilir.

Ek olarak 5 veya 10 gram bilezik gibi 22 ayar türünde altın yatırımı yapılması oldukça yaygındır. Daha koleksiyoner türdeki yatırımcılar içinse altın sikke türündeki tedavülden kalkan yabancı coin tercihleri yapılabilir.

Son olarak altın yatırımcılarının bir diğer seçeneği ise sanal altınların fiziksele çevrilmesidir. IBAN Altın modeliyle banka hesaplarında tanımlı gram altınlar aynı değerde fizikselleştirilerek sahiplerine güvenli bir şekilde ulaştırılır.

Gerçek Külçe Altın Nasıl Anlaşılır?

Az ya da çok elindeki parasıyla altın yatırımı yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli konuların başında elbette alınan altının kontrol edilmesi gelir. İşte elinizdekinin gerçek külçe altın olduğunun tespit edilebilmesi için bazı ipuçları:

 • Altın özkütle olarak yoğun bir madde olduğu için suyun dibine çöker. Ancak düşük ayardaki altınlarda doğru sonuç vermeyebilir.
 • Gerçek altın alaşımlardan daha ağır gelmektedir. Aynı boydaki iki metalden altın daima daha ağır olmalıdır. Küçük gramlarda bunun elle anlaşılması mümkün değilken hassas terazilerle tespit edilebilir.
 • Gerçek altınlarda paslanma veya kararma gibi kimyasal olaylar görülmez. Üzeri altın kaplama yapılan alaşımlarda ise bu olaylar yaşanır.
 • Seramik bir tabağın alt bölümüne sürtündüğünde sahte altın siyah bir iz bırakırken gerçek altında böyle bir etki söz konusu olmaz.

Külçe Altın Fiyatları 2023

Fiyat bilgisini aktarmadan önce şunu belirtmek gerekir. Külçe altın fiyatı dolar bazında ve kilogram üzerinden hesap edilir. Piyasaya kilogramlık külçeler halinde sunulur ve alıcıların taleplerine göre kesilerek şekillendirilir. 2023 yılına 58.930 $ (gram ve TL bazında 1.060 TL) başlarken 08.03.2023 tarihi itibariyle 58.620 $ (1.113 TL) olarak satışı yapılmaktadır.

Buradan da anlaşılacağı üzere TL-Dolar kur farkındaki değişme nedeniyle altın değer kaybetmesine rağmen külçe altın sahipleri kâr etmişlerdir.

Sonuç

Her şeyden önce kârlı bir yatırım aracı niteliği bulunan külçe altınların tercih edilmesi yatırımcının yararına olmaktadır. Yukarıda bahsedildiği üzere döviz kuruna endeksli olmasından dolayı külçe altın değeri düşmesine rağmen kâr edilmesi mümkün olabilmektedir.

Doğru zamanda ve agakulche.com gibi güvenli araçlarla alındığında önemli kâr getirebilen külçe altının tercih edilmesinde firma rekabeti de önemli bir etkendir. Rekabetin fiyatlar üzerine doğrudan etki ettiği günümüz ekonomisinde ayrıca KDV’ye tabii olmaması nedeniyle külçe altına yönelim oldukça yaygınlaşmıştır.

Farklı ağırlık ve ayar seçenekleri bulunan külçe altın yatırımları küçük, orta ve büyük yatırımcıların tümüne hitap edebilecek türde çeşitlendirilebilir. Önemli olan yatırımı doğru zamanda yapmaktır. Bundan daha önemli olan ise hem uygun fiyatlı hem de güvenli aracı firmaları kullanmaktır. Bunun için en doğru tercihlerden birinin agakulche.com olduğu söylenebilir.

Bu bir tanıtım yazısı anlaşmasıdır ve Altın Yorum sitesi ile hiçbir bağlantısı yoktur, firma ile aranızda oluşabilecek herhangi bir anlaşmazlık veyahut alışverişinizdeki zararlardan Altın Yorum sitesi sorumlu değildir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!