Türkiye Merkez Bankası, Politika Faizini Sabit Tuttu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 27 Nisan 2023 tarihli toplantısında faiz oranlarını sabit tuttuğunu açıkladı.

Politika Faizi Yüzde 8.5’te Sabit Tutuldu

PPK, politika faizini geçen ay olduğu gibi yüzde 8.5’te sabit tutma kararı aldı. Şubat ayında yapılan toplantıda ise sürpriz bir şekilde 50 baz puanlık indirim kararı alınmıştı.

Ekonomik Veriler Olumlu Ancak Riskler Devam Ediyor

TCMB’nin açıklamasında, yakın dönemde açıklanan iktisadi verilerin beklentilerin üzerinde olduğu belirtilirken, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisiyle gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişelerinin sürdüğü vurgulandı.

Deprem Öncesi Öncü Göstergeler Canlılık İşareti Verdi

Ayrıca, deprem felaketi öncesindeki öncü göstergelerin iç talebin dış talebe kıyasla daha canlı olduğuna ve büyüme eğiliminde artışa işaret ettiği belirtildi. Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenirken, orta vadede Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkisinin olmayacağı öngörüldü.

TCMB’nin aldığı bu karar, Türkiye ekonomisi ve finansal piyasalar için önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!