Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?
Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Vadeli altın hesapları, vadeli mevduat hesapları ile aynı çalışma mantığını esas almaktadır. Sizin belirlediğini vade süresi boyunca altılarınız belirli bir faiz oranı ile işletilir. Sizler de bu hakkı bankalara verdiğiniz için belirli bir gelir elde edersiniz. Bunun yanı sıra vadeli altın hesabı bünyesinde bulunan altınlarınız 100 Bin TL’lik nakit bedeline kadar devlet güvencesiyle korunmaktadır. 

Vadeli Altın Hesabının Avantajları Neler?

Vadeli altın mevduat hesabı, kullanıcılarına iki farklı yönden avantaj sunar. Vadeli altın hesabı tarafından sağlanan işletme mantığı ile birlikte faiz gelirine sahip olabilir ve altın fiyatlarının artması halinde kur farkının etkisiyle ekstra kazanç sağlamanız mümkün hale gelir. Ancak vadeli mevduat hesaplarının tamamında geçerli olan bir kural olarak kazandığınız faiz getirisinden %15 oranında stopaj vergisi alınacağını bilmeniz gerekli. 

Hesabınızdaki altınlara anlık altın fiyatlarına göre bir değer biçileceği için vade dolduğunda gram üzerinde miktar değişmiş olacaktır. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse, 10 cumhuriyet altını, 5 adet yarım altın ve 15 adet çeyrek altınınız bulunuyor. Bu altınlarınızı yanınıza alıp bankaya vadeli altın hesabı açmaya gittiniz. Altınlarınızı banka görevlisine teslim ettikten sonra uzman kişiler tarafından altınlarınız kontrol edilir ve bunların değeri ölçülerek altınlar grama dönüştürülür. Artık altınlarınız banka hesabınızda gramaj cinsinden görünmeye başlayacaktır. 

İlerleyen dönemlerde vadenizi bozmak isterseniz teslim ettiğiniz altınların değeri kadar TL alırsınız. Eğer tekrar cumhuriyet altını ya da çeyrek altın almak isterseniz aldığınız TL ile kuyumculara giderek satın alma işlemlerini uygulamanız gerekecektir. 

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılıyor?

Kendinize vadeli altın hesabı açmak isterseniz bunu dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Aktif olarak kullandığınız bankanın uygulamasına giriş yaparak buradan kendi adınıza bir hesap oluşturmanız yeterli olacaktır. Sonrasında hesabınızda yer alan TL ile birlikte vadeli altın hesabınıza altın satın alabilir ve dilediğiniz süre için vadeye bırakabilirsiniz. Elinizde fiziksel olarak altınlarınız varsa bunların bozdurmak için kuyumculara gittikten sonra aldığınız TL’yi bankadaki TL hesabınıza yatırmanız, sonrasında da uygulama üzerinden altın satın almanız gerekmektedir. Gerçekleştirilen bu işlemlerin tamamı bankaya giderek de yapılabilir. 

Kimler Vadeli Altın Hesabı Açabiliyor?

Vadeli altın hesabınızı açmak isterseniz çalışmak istediğiniz bankayı tercih etmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında sizlerden talep edilen tek etmen 18 yaşını doldurmuş olmanızdır. Bunun yanında gelirinizin olmaması ya da belirli bir seviyenin altında kalması önem arz etmez. Açılan bu hesapta eksi bakiyeye inmek mümkün değildir ve altın alımı yapmadığınız sürece hesapta hiçbir değişiklik olmaz. 

Mobil uygulama üzerinden hesap açımı yapılabildiği için bankaya gitmekte zorluk yaşayan kişiler dahi bu hesapları açabilirler. Telefonlarla arası iyi olmayan kişiler vadeli altın hesabı için çocuklarından ya da yakınlarından yardım alabileceklerdir. 

Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?
Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Altınlar Her İstendiğinde Bankalardan Teslim Alınabilir mi?

Sahip olduğunuz vadeli altın hesabı her istediğinizde içerisinde yer alan altını çekmeniz için sizlere fırsat sunacaktır. İsterseniz bu işlemi mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Vadeli altın hesabınızdaki gram altınları satarak gelecek olan TL’yi kendi TL hesabınıza aktarabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankaya giderek altın hesabınızdaki altınları bozdurmak istediğinizi söylemeniz de yeterli olacaktır. 

Vadeli bir hesap olması vade süresi gelmeden önce altının çekilmesini yasaklamaz. Ancak bu altını çekmek istediğinizde vadesi henüz tamamlanmamışsa sizlere vaat edilen faiz altına uygulanmaz. 3 aylık faize bıraktığınız altınlarını 1 ayın sonunda çekmek isterseniz ilk yatırdığınız gramaj adına çekim işlemi yapabileceksiniz. 1 aylık bir faiz de sizlere uygulanmaz. 

Fiyat Farkı Nedeniyle Değer Kaybını Önlemek Adına Hangi Adımlar Atılabilir?

Bankalar sizlere değer kaybı yaşamamamız adına korumalı vadeli hesaplar sunarlar. Bildiğiniz üzere son dönemde kur korumalı vadeli TL hesapları son derece popüler. Altın için de anapara korumalı vadeli altın hesabı açılabilmektedir. Açılacak olan bu hesap ile birlikte altının değeri siz çekim işlemi yapacağınız zaman düşmüş olursa size yatırdığınız altının ilk günkü TL değeri üzerinden ödeme yapılır. Eğer altının değeri artmışsa güncel değeri üzerinden bir ödeme yapılır ve belirli oranda kâr etmiş olursunuz. 

İnsanların birçoğu bu hesap türünü tercih etmez. Çünkü altının uzun vadede değeri genellikle artış eğilimde olur. Bunun yanı sıra korumalı vadeli hesaplarda faiz oranı çok daha düşük seviyelerde seyreder. İnsanlar küçük bir risk için daha düşük faiz oranlarını almak istemeyeceklerdir.

Vadeli Altın Hesabının Takibi Nasıl Yapılıyor?

Kendinize bir vadeli altın hesabı açtığınızda altınlarınızı kendi belirlediğiniz sürede vadeye koyarsınız. Vade konusundaki seçenekler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar en düşük 1 aylık faiz uygularlar. Bazı bankalarda ise haftalık faizleri görmek mümkündür. Benzer bir biçimde birkaç yıllık faizler sunan bankalardan da bahsedilebilir. 

Vadeniz dolduğunda vadenizi tekrar başlatmak için uygulamayı kullanmanız mümkün. Eğer mobil uygulamaları kullanamıyorsanız bankanıza giderek vadenin devamını talep edebilirsiniz. Ancak vadeli altın hesabı açarken vadenin otomatik olarak devam etmesini seçme şansınız da bulunuyor. Siz altınınızı almak istediğinizde yeni vade otomatik olarak başlamış olsa da rahatlıkla altını çekebilirsiniz. Yalnızca otomatik olarak başlayan vade süreci için faizinizi alamamış olursunuz. 

Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?
Vadeli Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Vadeli Altın Hesabı Neden Tercih Edilebilir?

Altın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir yatırım aracı. Yapılan kazılarda binlerce yıl öncesine ait altın yatırımları gözlemlenebiliyor. Günümüzde de bu yatırımlar devam etmekte. Şimdi internetin hayatımıza girmesi ile birlikte biraz daha farklı şekilde birikimler gerçekleşiyor. Birikimleri fiziksel olarak göremiyoruz. Yalnızca uygulamalar üzerinden takip etme şansımız oluyor. 

Altının kullanıcılara kazandırabilmesi için uzun vadeli bir yatırımın söz konusu olması gerekli. Birkaç günlük değişimlerin kazandırması son derece zor. Uzun vadeli yatırımlarda da altına hiç ellenmiyor ve altın aylar, yıllar boyunca hesapta kalıyor. Böylesine uzun süreler altının kalacağını varsayıyorsak vadeli altın hesabı açmak son derece doğru bir hamle olabilir. Çok yüksek gelir elde etmeseniz de düşük miktarda altın hesabınıza gelecek ve uzun vadede kazanç elde etmiş olacaksınız. 

Vadeli Altın Hesabının Dezavantajı Var mı?

Her yatırımda olduğu gibi vadeli altın hesabı ile yapılan yatırımlarda da belirli dezavantajlar bulunuyor. İlk olarak bu hesaplar için belirlenen altın faiz oranları son derece düşük miktarda. Uzun süreler vadeli altın hesabınızda altınınız kalsa dahi gram bazında çok büyük bir değişim ile karşı karşıya kalmazsınız. TL hesaplarındaki gibi yüksek faiz oranlarının yüzlerce kat altı sizi karşılayacaktır. 

Elinizde fiziksel olarak biriktirdiğiniz altınlarınız varsa bunları vadeli altın hesabına aktarırken belirli kayıplar yaşarsınız. Altınlarınızı önce bozdurmanız sonrasında da tekrardan gram altın satın almanız gerekir. Bankalarınız bu işlemi sizler için yaparlar. Ancak bankalar çok daha düşük fiyatla altınlarınızı bozduracak ve yüksek fiyatla alım yapacaktır. Aradaki makas açıklığı size zarar olarak geri döner. 

Altınlarınız farklı formlarda ise tekrar bu formlarda altınlarınızı geri almanız mümkün olmaz. Cumhuriyet altını biriktirdikten sonra vadeli altın hesabınızdaki altınları almak istediğinizde TL olarak sizlere ödeme yapılacaktır. Tekrar cumhuriyet altını almak istediğinizde kuyumcuların yolunu tutmanız gereklidir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!