Döviz Kuru Nedir? | Euro, Dolar ve Döviz Kuru Hesapla

Döviz kuru, yabancı para birimlerine denir, ülkelerin kendi paralarının karşılığı olan değere bakılarak belirlenen sistemetik paralardır. Arz ve talep durumlarının ön planda olduğu anlık ve canlı döviz kuru dolayısıyla para değerleri heran anlık olarak değişebilir. Bunlar değişikliklerin piyasa şartlarında ülkenin kendi parasına nasıl etkilediği döviz kurunun sonuncunda belli olur. Kurumların döviz kurunu takip etmeleri önerilir. Dolar ne kadar, euro ne kadar gibi sorular en sık aramalar arasındadır, bunlar döviz kurları üzerinden cevaplanır.

Döviz Türleri Nedir?

Döviz kurları dörde ana başlığa ayrılır: Nominal kurlar, reel kurlar, çapraz kurlar, efektif kurlar.

 
Nominal Kurlar: Başka ülkelerin para birimlerinin, ülke içerisinde kullanılan para birimleri üzerinden değerini ifade eder.
 
Reel Kurlar: Nominal kurlar değerlerinin, enflasyon oranlarına göre düzenlenmesi sonucunda ortaya çıkan türdür.
 
Çapraz Kurlar: İşlem gören başka ülke para biriminin, yine başka bir yabancı para birimine göre olan değeri ifade eder. Ülkede olan esas para değeri devreden çıkarak direkt döviz üzerinden işlem ilerletildiği için çapraz kur olarak ifade edilir.
 
Efektif Kurlar: Yabancı kurların birbirine olan ortalaması üzerinden hesaplandığı için işlem görmemiş ana değere hakimiyet kurması gerektir.

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!