Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri Yine Değişti!

Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri Yine Değişti!
Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri Yine Değişti!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri Yine Değişti!

Enflasyondaki artış TÜİK verilerine bakıldığında iki ayda %19,44 seviyesinde. Yıllık enflasyon artışı ise %58,94 seviyesine yükselmiş durumda. Kurda meydana gelen oynaklıkların ve vergi ayarlamalarının etkisinin oldukça yüksek olduğu enflasyonda gıda ve ulaştırma kategorisinde hızlı artış sürüyor. 

Yapılan açıklamalarda daha öncesinde Merkez Bankası’nın %58 olarak açıkladığı yıl sonu enflasyon tahminini geliştirdiği ve artık yılın sonunda %70’in üzerinde bir enflasyon verisinin beklendiği vurgulandı. TÜİK verilerine bakıldığında gıda fiyatları aylık bazda %5,58 artış gösterirken taze meyveler ve sebzeler Ağustos ayında Temmuz ayına göre %9,31 zam gördü. Taze meyve ve sebzede yıllık enflasyon ise %106 seviyesine dayandı.  Tütün ve alkollü içecek grubunda enflasyon verileri de %106 seviyelerinde seyrediyor. Bildiğiniz gibi Eylül ayının başında tütün ve alkol gurubundaki birçok ürüne zam geldi. Gelen bu zamların etkisiyle aylık enflasyon %3,77 artış gösterdi ve manşet enflasyona %0,14 oranında yükseltici etki yaptı. 

Dayanıklı Mallarda Enflasyon %7,82 Olarak Açıklandı!

Konutlardaki kira artışının ardından konut grubunda %6,89 enflasyon manşet tüketici enflasyonunu %0,86 oranında yukarıya çekti. Ev eşyası grubunda da durum çok farklı değil. Bu grup, içerisinde barındırdığı dayanıklı tüketim mallarının Türk lirasındaki değer kaybının birikimli etkisini net bir şekilde yansıtması nedeniyle Ağustos’ta ayık %9,36 oranında enflasyon artışı gösterdi. Açıklanan bu enflasyon verisi de manşet tüketici enflasyonuna %0,78 oranında yükseltici bir etki yaptı. Dayanıklı mallar adına yapılan açıklamada ise enflasyon %7,82 olarak açıklandı ve yıllık enflasyon tahminlerini %63,04 seviyesine taşıdı. 

Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri Yine Değişti!
Merkez Bankası’nın Yıl Sonu Enflasyon Tahminleri Yine Değişti!

Ulaştırma Sektöründen Manşet Enflasyona %2,78 Etki!

Ulaştırma grubuna bakıldığında İstanbul’da taksi ücretlerine gelen çok yüksek zammın yanı sıra şehir içi taşıma ücretleri ile şehirlerarası taşıma ücretlerine gelen çift haneli fiyat artışları, ulaştırma gurubunda aylık enflasyon verilerinin %16,61 gibi oldukça yüksek bir oranda karşımıza çıkmasına sebep oldu. Ulaştırma gurubundan aylık manşet enflasyonuna %2,78 oranında bir katkı söz konusu oldu ve diğer ürün grupları ile karşılaştırıldığında bu değer de son derece yüksek. 

Haberleşme gurubunda enflasyon artışı %4,28 oranında olurken manşet enflasyona etkisi %0,14 oranında kaldı. Sağlık gurubuna bakıldığında ise karşımıza %7,98 aylık enflasyon artışı çıktı. Sağlık sektörünün manşet enflasyona etkisi %0,32 oranında oldu. Eğlence ve kültür grubunda ise fiyatlar %7,88 oranında yükseldi ve manşet enflasyona %0,25 oranında etki etki yaptı. 

Lokanta ve otellere bakıldığında ise vatandaşın karşısına %7,09 oranında bir enflasyon artışı çıktı. Manşet enflasyona etkisi 0,67 puan olarak ölçüldü. Özellikle yaz sezonunun gelmesi, yüksek orandaki talep ve kur etkisi bu sektörde fiyatların hızlı bir şekilde artmasına sebep oldu. Çeşitli mal ve hizmetler alanında ise enflasyon verileri %7,55 olarak okundu ve manşet enflasyona 0,35 puan etki gösterdi.

Enerji grubu her zaman olduğu gibi aylık enflasyonda son derece yüksek veriler ortaya çıkardı. Enflasyon %14,23 seviyesinde seyretti. Hizmet enflasyonunda Temmuz ayı artışı %9,81 seviyesindeydi. Ağustos ayında ise bu değer %9,19 olarak ölçüldü. Hizmet enflasyonu yıllık oranda %80 seviyelerine dayanmayı başardı. Merkez Bankası PPK özetinde de bu guruna yer vermiş ve hizmet enflasyonunun katılığına dikkatleri çekmişti. 

Şans Oyunları Zam Şampiyonu Oldu!

TÜİK ya da uzun adıyla Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakıldığında şans oyunlarındaki %74,67 oranındaki fiyat artışı bu ayın rekoru olarak kayırlara geçti. %53,35 ile taksi ve şehir içi yolcu taşımacılığı da şans oyunlarının arından ikinci sırada yer aldı.  %42,44 enflasyon oranı ile karayolu taşımacılığı üçüncü sırada karşımıza çıktı. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!