Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!
Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!

Altın yatırımı yapmaya hazırlanan kişiler dikkat etmeleri gereken etmenleri sürekli olarak araştırıyorlar. Herkes yatırımlarını altında değerlendirmek istediğinde bunu tamamen bilinçli bir şekilde yapmak istiyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken birden çok etmen var. Özellikle altının satın alım aşamasında dikkat edilmesi gereken önemli detaylar mevcut. Gerekli tüm etmenlere dikkat ederseniz uzun vadede altın alarak kazançlı çıktığınızı görebilirsiniz. Ancak tüm yatırım araçlarında olduğu gibi altında da kâr etme garantisi yoktur. 

Dikkat etmeniz gereken etmenlerden bahsederken ilk sıraya her zaman güvenliği koymak doğru olacaktır. Güvenlik etmenlerine dikkat ettiğiniz taktirde altın yatırımı yaparken sahteciliğe de maruz kalmamış olursunuz. Altını takı formunda alacağınızın zaman aldığınız ürünün TSE belgesinin olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekiyor. Satın alacağınız altın takının üzerinde yer alan ayar bilgisi, üretimini yapan firmanın damgası ya da kuyumcunun patentinin olup olmadığını bakmak önemlidir. Her zaman aldığınız altının faturasını da temin etmeniz gerekiyor. Böylece son derece güvenli ve bilinçli bir şekilde altın yatırımı yapmış olursunuz. 

Altın satın almak istediğinizde öğrenmeniz gereken bilgilerden bir diğeri altının ağırlığıdır. Aldığınız ürünün ağırlığı, her bir gram için ödemeniz gereken ücreti ve gram işçiliğinin ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Hatta bu süreçte sizler de yapılan hesabı gözden geçirerek kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, sizlerin daha güvenilir bir alışveriş yapmış olmanız açısından önemli bir unsur olarak gösterilir. 

Altını satın alırken işçilik ücretinin ne kadar olduğunu konusunda bilgi sahibi olursanız, altınınızı satmak istediğiniz anda ne kadarlık bir fiyat düşüşüyle karşılaşacağınızı da bilirsiniz. Böylece satın aldığınız altın sayesinde yapacağınız kâr miktarını da daha kolay bir şekilde hesaplarsınız. Bildiğiniz üzere satın aldığınız altınlar takı formunda olursa farklı düzeylerde işçilik bedelleri olabiliyor. Yani sizler kendi estetik tercihlerinize göre farklı düzeylerde işçilik maliyeti olan ürünleri seçebiliyorsunuz. Takınızı alış amacınız bu aşamada etkili olacaktır. Eğer kullanım amacıyla alıyorsanız işçilik sizin için ön planda olmaz. Ancak geri satıp kazanç elde etmeyi düşünüyorsanız işçilik bedeli yüksek ürünlere yönelmek doğru olmayacaktır. 

Eğer altın yatırımı yaparken tasarruf etme niyetiniz varsa bileziklere ya da cumhuriyet altınlarına yönelmeniz doğru bir hamle olacaktır. Bunun yanı sıra alışverişlerinizi her zaman gittiğiniz tanıdık kuyumculardan yapmanız da doğru olacaktır. Böylece altın alırken duyulan endişelerin çok büyük bir kısmı ortadan kalkmış olur. 

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!
Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!

Kuyumcudan Altın Alışverişi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğu kişi altın yatırımı yapmak istediğinizde soluğu kuyumcularda alıyor. Kuyumcular çok sayıda farklı ürünü misafirlerine sunabildiğinden bolca tercih ediliyor. Özellikle yapılan yatırımları fiziksel olarak da görmek isteyen kişiler için kuyumcular 1 numaralı adres konumunda. Altınları kuyumculardan satın alırken dikkat edilmesi gerekenler de tam bu aşamada devreye giriyor. Çok beklenen bir durum olmasa da kuyumculardan yapılan altın alışverişlerinde bazı sahtekarlıklar söz konusu olabiliyor. Kısacası altın satın alırken sahte ürünler almak gibi olumsuz durumlarla karşılaşmak mümkün. 

Bilindiği gibi sahte altın ile gerçek altın arasındaki farkı anlamak son derece zor. Bu ayrımın doğru bir şekilde yapılabilmesi için altın konusunda bilgi sahibi olmak gerekiyor. Kuyumcularda ortaya çıkabilen sahte altın sorunu yatırımcıların kuyumculardan alışveriş yapmaya endişeyle yaklaşmasına sebep oluyor. Sahte altın sorununun üstesinden gelebilmek adına yapabileceğiniz en basit eylem TSE ibaresine bakmak olacaktır. Üretici firmanın sertifikasının yer alması ve kart bilgilerinin bulunması gibi detaylar sahte olmayan altına yönlenmenizi sağlayabilecek olan etmenler. 

Kuyumculardan altın satın alarak altın yatırımı yapacaksanız aldığınız ürünlerin karşılığında fiş ve fatura almayı da ihmal etmemeniz gerekli. Aldığınız bu belgeleri altınınızı muhafaza ederken de elinizde tutmaya özen gösterin. Tabi ki altının göz önünde olmaması da önem arz ediyor. Sürekli olarak görülen ve insanlar tarafından fark edilebilen noktalarda altınlarınızı tutmamaya özen gösterin. Altın yatırımında hırsızlığın önüne geçme aşamasında bu da son derece önemli.

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!
Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!

Külçe Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Külçe altın yatırımı yaparken de dikkat etmeniz gerekenler etmenler söz konusu. Diğer altın ürünlerinde olduğu gibi külçe altında da doğru ve bilinçli adımlar atarsanız yatırımlarınızın sonuçları sizleri son derece mutlu bir hale getirebilir. Külçe altın satın alırken bilmeniz gereken en önemli etmen altın rezervlerinin merkez bankasında yer aldığı olacaktır. Özel bankalarda ve devlet bankalarında bankaların kendilerine özel rezervleri de yer alır. Bu sayede sizler bankalar üzerinden de tıpkı kuyumcularda olduğu gibi altın yatırımı yapabilirsiniz. Fakat son dönemde bu yöntem yerine birçok kişi altınını fiziksel olarak satın alma yoluna gidiyor. 

Fiziksel olarak altın satın almak, kurumun iflası ya da alım-satım işlemlerindeki yüksek komisyon gibi sorunlardan kurtulmak amacıyla yapılıyor. Yoksa insanlar fiziksel altınlarını korumak için özel çaba sarf etmek yerine bankalardan rahatlıkla alıp orada koruyabilirler. Söz konusu külçe altın olduğunda muhafaza etme durumu çok daha mühim. Hem altının değerli olması hem de ebadının büyük olması zor bir şekilde saklanmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple de külçe altını fiziksel olarak satın alacaksanız özel bir kasanızın olması çok önemli. 

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!
Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!

Cumhuriyet Altını Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanlar altın yatırımı yaparken genellikle tek bir ürünün değerinin yüksek olmasını tercih ederler. Onlarca gram altın biriktirmek yerine 1-2 adet cumhuriyet altınının olması tercih edilmektedir. Bu yüzden külçe altın ce cumhuriyet altını yatırımlarda çok fazla tercih edilir. Cumhuriyetimizin simgesi olan cumhuriyet altınını satın alırken külçe altında olduğu gibi bazı etmenlere dikkat etmekte fayda var. Bunların ilki altının üzerinde yer alan baskı. Altının üzerindeki baskı çok net bir şekilde görülebiliyorsa altının sahte olma ihtimali son derece düşük olacaktır. Her zaman net bir şekilde baskısı görünen ürünlere yönelmenizi öneriyoruz. 

Cumhuriyet altının rengi konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekli. Bu altın kulplu ya da kulpsuz olarak üretilebilir. Kulplu altınların biraz daha parlak sarı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Kulpsuz ürünler daha fazla kızıla dönük bir renge sahip olacaktır. Altınları karşılaştırırken renk konusundaki bu farklılık bir ürünün sahte olduğunu düşünmenize yol açabilir. Boyut konusunda da bazı farklılıklar olabilir. Cumhuriyet altını kolay bir şekilde hediye edilebilmesi adına düşük ebatlarda üretilmektedir. Bu durum da sahteciliğin önünü açan etmenlerden bir tanesi. Altının ebadına dikkat etmektense gramına dikkat etmeniz çok daha önemli. Altının gramı değerine uygun bir seviyedeyse ebadından endişe etmenize gerek olmayacaktır. 

Altın satın almadan önce araştırmak yapmak birçok kişinin atladığı bir konu olsa da yalnızca birkaç saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır. Gün içerisindeki boş vakitlerinizde altın konusunda araştırmalar yaparsanız altın yatırımı yaparken büyük zararlara uğramanız gibi durumlar söz konusu olmaz. Yalnızca birkaç saat ayırarak çok büyük zararlardan kurtulabilirsiniz. 

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!
Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!

Altın Yatırımı Yapmanın Avantajları Neler?

Yatırım araçları arasından altını tercih etmenin çok sayıda farklı avantajı bulunuyor. Birçok ülkede altın güvenli liman olarak kabul edilmekte. Her ne kadar altının sürekli olarak kazandırması gibi bir durum söz konusu olmasa da büyük oranda kazandırması ya da zarar ettirmemesi insanların bu yatırım aracını tercih etmesine sebep oluyor. 

Altının değerli madenler arasında her zaman ön saflarda olması da insanların bu yatırıma güvenmesini sağlamakta. Çünkü altın binlerce yıldır değerli ve bu değerini kaybetmeden günümüze kadar geldi. Rahatlıkla işlenebilen bir ürün olduğu için yapılan altın yatırımı sonrasında eldeki altının değersizleşmesi hiçbir zaman ihtimal dahilinde olmayacaktır. 

Altın satın alırken tek bir ürünün olmaması da çok önemli bir avantaj. İsterseniz yalnızca yatırım amacıyla gram altın ya da cumhuriyet altını satın almayı tercih edebilirsiniz. Artık online alışveriş kanalları sayesinde tam 1 gram olmayan miktarlarda da altın almak mümkün oluyor. İsterseniz elinizdeki paranızla 2,68 gramlık bir altın almanız mümkün olacak. Elinizdeki para ne kadar olursa olsun bunu altın yatırımına dönüştürmeniz mümkün olacaktır. Bunlara ek olarak altınınızı aktif olarak kullanmak istediğinizde yüzük, bilezik ya da küpe gibi aksesuarları satın almanız da mümkün. 

Altınınızı aynı zamanda kullanmak isterseniz takı modellerine yönelim gösterirsiniz. Ancak bunun size bir maliyeti olur. Çünkü bu ürünlerde işçilik bedeli vardır ve ürünün kuyumcuya geri satarken bu bedel size iade edilmez. Haliyle yatırımınızda belirli oranlarda kayıp yaşamış olursunuz. 

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!
Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekli? Altın Yatırımına Dair Tüm Bilgiler!

Altın Yatırımında Kesin Kazanç Sağlanabilir mi?

Finansal açıdan okuryazar olmak son derece önemli. İnsanlar ekonomik faaliyetler konusunda bilgi sahibi olduklarında yatırımlarını da en iyi şekilde yönlendirebiliyorlar. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse insanlar her zaman güvenli bir liman olarak gördükleri yatırımlara yöneliyorlar. Birçok kişi altın yatırımı yaparak hiç başının ağrımamasını ve ileride iyi bir bedelle bu yatırımı bozdurmayı hedefliyor. 

Ülkemizde altın yatırımı konusunda her zaman kazandıracağı yönünde bir algı var. Bu algının belirli açılardan doğru olduğunu söylemek mümkün. Ancak herkes için kazandıran bir etmen olması çok mümkün değil. Kısa vadeli bir yatırım aracı olarak altın kullanıldığında altından zarar etme ihtimaliniz bir hayli yüksek olabilir. Çünkü kısa vadelerde altının dalgalanması oldukça muhtemel. 

Uzun vadeli yatırımlarda altını tercih etmek biraz daha doğru bir karar olarak görülüyor. Ülkemizde sürekli olarak enflasyon olduğundan paramızın döviz kurları karşısındaki değeri günden güne düşüş yaşamakta. Haliyle ons altının değeri dolar bazında sabit kalsa dahi bizler altını satın almak için daha fazla ücret ödemek zorunda kalıyoruz. Bu da ülkemizde altının değerlenmiş olması anlamına geliyor. 

Bizler gibi enflasyonun yüksek seviyelerde olduğu ülkelerde altın yatırımı yapmak kazançlı olabilir. Uzun vadede herkes yatırdığının çok daha üzerinde bir bedele altınlarını satarlar. Fakat burada da farklı yatırım araçları ile olan rekabet devreye girer. Altının doğru bir yatırım aracı olduğunu söylemeden öne aynı süreçteki diğer yatırım araçlarına bakmak gerekir. 

Altının değer kazandığı süreçte doların ya da mevduat hesabının değerleri kontrol edilir. Eğer bu süreçte altın %25 değer kazanmışken dolar bundan daha fazla değer kazanmışsa çok büyük bir kazanç elde etmiş olmazsınız. Bunun yanı sıra mevduat hesaplarının faizleri de altının getirisinin üzerine çıkabilir. Burada bilinçli bir şekilde yatırım yapmanın gerekliliğini devreye girer. 

Altınınızı alırken paranızın değer kaybetmemesi dahi sizler için yeterli oluyorsa o zaman altın yatırımı yapmanız doğru olacaktır. Aksi halde farklı yatırım araçlarından daha iyi gelirler elde edebilirsiniz. Ancak bunlarda aldığınız risk daha fazla olabileceğinden altının güvenli liman sıfatına sahip olması sizleri rahatlatabilir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!