Altın Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Devam Ediyor!

Altın Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Devam Ediyor!
Altın Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Devam Ediyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Devam Ediyor!

Emtia ve para piyasalarında ilerleyişi ABD’den gelen ekonomik gelişmeler belirlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın Cuma gününde ABD’de tarım dışı istihdam ve işsizlik oranları açıklandı. ABD’de tarım dışı istihdam, beklentilerin üzerinde bir artış gösterirken işsizlik oranı %3.5 seviyesinde %3.8 seviyesine yükseldi. 

Ülkede işsizliğin artması ABD Merkez Bankası (FED)’in Eylül ayındaki toplantısında faiz artışı gerçekleştireceği yönündeki ihtimalleri düşürdü. Bu gelişmelerin ardından da ons altın fiyatları yükselişe geçti. 

Altın Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Devam Ediyor!
Altın Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Devam Ediyor!

Ons Altın Haftaya Düşük Hacimle Giriş Yaptı

Pazartesi günü ons altın fiyatları 1940 dolar ile haftaya giriş yaptı. Ardından 1936 dolar seviyesine kadar gerilemiş olsa da günü 1938 dolar fiyattan kapadı. ABD piyasalarının tatil olması sebebiyle ons altının işlem hacmi son derece düşük seviyede seyretti. 

Gram altın fiyatları ise haftaya 1666 TL ile başlamıştı. Sonrasında yaşadığı artışla 1674 TL seviyesini gören altın günü 1667 TL fiyattan kapadı. 

Haftanın ikinci işlem gününde ise ons altın dün bıraktığı 1938 dolar seviyesinden güne girişini yaptı. Ons altın gün içerisinde yatay bir seyir gösterdi ve uzun süre bu 1936 dolar seviyesinde kaldı. Günün ikinci kısmında ise ons altın fiyatları düşüşe geçti ve beklenmedik bir seviye olan 1927 dolar ile günü kapadı. 

Gram altın haftanın ilk günün 1667 TL fiyatla kapamıştı. İkinci gününde ons altında olduğu gibi güne oldukça durağan başladı. Ancak sonrasında ons altında yaşanan düşüş gram altını da etkiledi ve altın günün 1662 TL seviyesinde kapattı. 

Altın Yatırımcıları Treni Kaçırdı mı?

Altında ilerleyen dönemde bir geri çekilme olup olmayacağı herkes tarafından merak ediliyor. Bu konu hakkında yorumlarda bulunan Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Ben çok büyük bir geri çekilme olacağını düşünmüyorum. Gram altının 1600 TL seviyelerinin altına düşmesi çok büyük bir sürpriz olur.” açıklamasını yaptı. 

“Dışarıda ons altın fiyatları düşüş eğilimi gösteriyor olsa da yurt içerisinde dolar/TL çarpanı nedeniyle dış piyasadaki geri çekilmeyi içeride hissetmemiz mümkün olmuyor.” şeklinde sözlerine devam etti. 

Altın Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Devam Ediyor!
Altın Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Devam Ediyor!

Gram Altında Yeni Rekor Gelmek Üzere!

İç piyasada altın fiyatları için yeni rekorları beklemeye başladıklarını dile getiren Mehmet Ali Yıldırımtürk yılsonunu işaret etti. Yıldırımtürk, “iç piyasada altın fiyatları dış piyasadaki etkiler ve iç piyasadaki dolar/TL çarpanı sebebiyle bir miktar yükseliş eğiliminde. Bayram arifesinde 1600 TL seviyelerini gören altın tekrardan 1650 TL seviyelerine çıkmayı başarmış durumda. Önümüzdeki günlerde 1700 ve 1750 TL seviyelerini görme ihtimalimiz hiç az değil. Yıl sonunda gram altında 2000 TL barajını görme şansımız bulunuyor.”

“Kısacası sene sonu itibariyle gram altında yeni rekorlar beklediğimi söyleyebilirim. Tabi ki bu beklenti ons altının yurt dışı piyasalarındaki yükselişiyle de bağlantılı. Ama ben ne olursa olsun altının sene sonunda 2000 TL seviyesini göreceğini düşünüyorum. Enflasyon yüksek seviyelerde olmaya devam ettikçe de vatandaşlarımız elindeki paranın değeri düşmemesi için onu altında değerlendirmeye devam edeceklerdir. Buna ek olarak düğün mevsiminin de içerisinde bulunuyoruz. Fiyatlar her ne kadar yüksek seviyelerde olsa da altın alımları devam etmekte. Bu etmenler de fiyatların yukarı yönlü olmasında etkili olacaktır.” şeklinde konuştu. 

Altın Tekrar Yastık Altında!

Ülkemizde hükümetin yoğun çabaları ile birlikte yastık altındaki altınların piyasaya geri döndüğünü söyleyen Yıldırımtürk, “12 seneden beri yastık altındaki altınların tekrar ekonomiye kazandırılması kapsamında çalışmalar yapıldı ve hepimiz bu altınları piyasaya geri sürdük. Ancak son dönemdeki ekonomik gelişmeler önceki dönemden çok daha fazla altının yastık altına girmesine sebep oldu.” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!