İslam Memiş’ten Altın Borcu Olanlara Uyarı!

Enflasyonu Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz? Enflasyona Dair Tüm Bilgiler!
Enflasyonu Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz? Enflasyona Dair Tüm Bilgiler!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İslam Memiş’ten Altın Borcu Olanlara Uyarı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yaz aylarının bitişiyle birlikte altın fiyatında yaşanacak olan değişimler hakkında değerlendirmelerde bulundu. ABD Merkez Bankası FED’den gelecek olan enflasyon verilerinin öncesinde düşüşe geçen gram altın fiyatları yatırımcılarını tedirgin etmeyi başarırken vatandaşlar altın fiyatlarını sürekli olarak merak ediyor ve takipte kalmaya çalışıyor. İslam Memiş ise “Hazırlığını yapın” uyarısında bulunurken altın borcu olan kişilerin ekstra dikkatli olması gerektiğini söyledi. 

Eylül ayının girişiyle düşüşe geçen altın fiyatları vatandaşların gündeminden düşmüyor. Çeyrek altın ve gram altında kayıplar hızla artmaya devam ederken insanlar bu dönemde altını almak ya da satmak konusunda ciddi kararsızlıklar yaşıyor. Altın fiyatlarının tekrar yükseleceğinden ümitli olan kişiler ellerindeki altını tutmaya devam ediyor. Ancak bunun çok uzun bir süre alacağını düşünen kişiler altını bozdurup farklı yatırım araçlarına geçmeye başladı. “Hazırlığınızı yapın” diyen İslam Memiş, artık altındaki patlama öncesi son haftalara girildiğini söylerken önemli açıklamalar yaptı.

Enflasyonu Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz? Enflasyona Dair Tüm Bilgiler!
Enflasyonu Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz? Enflasyona Dair Tüm Bilgiler!

Altın Kahininden Uyarı: Hemen Hazırlıklara Başlayın!

ABD Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan enflasyon verilerinin ardından altın fiyatlarının değişeceğini söyleyen İslam Memiş, “Bütün dünya ABD Merkez Bankası FED tarafından yumuşak açıklamaların geleceğini ve artık faiz artırım sürecinin sonlanacağını düşünüyor. Bu beklentinin oluşması normal. Çünkü FED, Haziran ayında faiz artırımı yapmadı ve faizleri sabit tutma kararı aldı. Ancak Temmuz ayında gerçekleştirdiği 25 baz puanlık artırım ve Powell tarafından yapılan şahin açıklamalara göre yol sonuna kadar 1 defa daha faiz artırımına şahitlik edeceğiz.”

“Piyasaların dengesinin bozulmasına sebep olan bu açıklamalar altın fiyatlarının da tepetaklak olmasına sebep oldu. Yaz aylarının başlangıcı itibariyle dolar endeksinin düşüş yaşamasını beklemekteydik. Fakat faiz artırım sinyali doların güçlü pozisyonunu korumasını sağladı ve Avrupa piyasasında önemli çapta kaçışlar yaşandı. Her zaman söylediğimiz gibi altın ve dolar birbirlerine ters yönde hareket ediyorlar. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı sürecinin kesinlikle sonlanacağı gün gelene kadar temkinli konuşmakta fayda var.” Yorumunda bulundu. 

Enflasyonu Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz? Enflasyona Dair Tüm Bilgiler!
Enflasyonu Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz? Enflasyona Dair Tüm Bilgiler!

Son 1 Hafta!

Takipçilerinin sürekli olarak sorduğu “Altın düşecek mi, yükselecek mi?” sorusuna da yanıt veren İslam Memiş:

“Ben daha yaz aylarının ilk gününden sizleri uyarmaya başladım. Henüz ons altın fiyatları 2000 Dolar seviyelerinde gezerken ısrarla Haziran ayı içerisinde 1910 seviyesine gerileyecek ve uzun bir süre orada kalacak dedim. Geldiğimiz noktada bu öngörümün son derece doğru çıktığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Ons altın fiyatlarında 1900 Dolar seviyesinin test edileceğini düşünmüyorum. Bunun aksine hızlı toparlanma olmasını beklemekteyim. Bu sebeple de bu dönemler belki de altında eşine zor rastlanacak seviyede alım fırsatı ortaya çıkarıyor. Çünkü yıl ortasında da belirttiğimiz gibi Aralık ayından itibaren ons altın fiyatları 2160 – 2200 Dolar seviyelerini görecek. Yaşanan bu fiyat artışı elbette ki çeyrek ve gram altın fiyatlarını da etkileyecek.”

“Kesin bir tarih vermek biraz zor. Fakat artık altın kalıbına sığmayacak bir kıvama geldi. Bu hafta itibariyle altında çok sert ataklar görmemiz mümkün. Bu yüzden de “Alım için en doğru zaman ne zaman?” sorusunu yanıtlamak kolay olmasa da önümüzdeki birkaç gün içerisinde hazırlıklara başlamanın doğru olduğunu söyleyebiliriz. 19-20 Eylül tarihlerinde FED tarafından faiz açıklaması yapılacak. Yapılacak bu açıklamada yılın son faiz artırımının gerçekleşeceği kanaatindeyim. 25 baz puan seviyesinde yapılacak faiz artırımı sonrasında yapılacak açıklamalar piyasaların yönünü tayin edecek. Fakat görünen o ki 2023 senesi için bu faiz artırımı son olacak ve FED artık söylemleri ile altını manipüle etmeyi başaramayacak. Ekim ayı itibariyle güçlenecek olan ons altında 2000 Dolar seviyesini rahatlıkla göreceğiz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!