OVP Sonrası Gözler Döviz ve Altında!

OVP Sonrası Gözler Döviz ve Altında!
OVP Sonrası Gözler Döviz ve Altında!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OVP Sonrası Gözler Döviz ve Altında!

Yılın çok büyük bir kısmında yatay hareketlilik içerisinde olan altın fiyatları, ilerleyen günlerde önemli bir yükselişe imza atmaya hazırlanıyor. FED’in Eylül ayı içerisinde gerçekleştirdiği toplantısında faiz kararınız pas geçeceğine dair uluslararası beklentiler yükselirken, bu durumun ons altın fiyatlarındaki yükselişi başlatmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Konuya dair açıklamalar yapan Ata Yatırım Hazine Direktörü Yalaz Özkanlı şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemde Amerika’da ekonomik verilerin sürekli olarak olumlu yönde sürprizlere imza attığına şahit oluyoruz. Ortaya çıkan bu durum, ekonominin halen sıcak kaldığına işaret ettiğinden, piyasaların FED’den beklediği faiz indirimleri giderek öteleniyor. Buna paralel olarak geçen hafta ABD tahvil eğrisi yükselirken dolar endeksi de 1055 dolar seviyelerine ulaşmayı başardı.”

“Öte yandan verilerin FED’i yeni bir faiz artırımına yönlendirecek kadar güçlü ve net bir enflasyon baskısına işaret ettiğini söylemek de çok mümkün değil. Piyasalar hâlâ FED’in mevcut faiz seviyesini koruyacağı öngörüsü ile fiyatlama yapmaya devam ediyor. Bu durum da altın fiyatlarının nispeten dayanıklı seviyede kalmasına sebep oluyor. Ekonomik aktivitenin bu kadar güçlü bir seyir içerisinde olmasına rağmen tüketici talebi ve istihdam tarafında soğuma emareleri olduğunu da söyleyebiliriz. Bu görünüm doların güçlü gidişatının ve %4 üzerinde tutunan ABD 10 yıllık getirinin mevcut seviyelerinde uzunca bir süre kalıcı olmasını zor hale getiriyor. Bu göstergelerde tersine hareketin başlaması durumunda altın fiyatlarında mevcut seviyelerden çok daha yukarıda, yeni bir trend ihtimali söz konusu olabilir.”

OVP Sonrası Gözler Döviz ve Altında!
OVP Sonrası Gözler Döviz ve Altında!

OVP Ortalamalarına Dikkat Edilmesi Gerekli! 

“Geçtiğimiz hafta yurt içerisinde OVP hedeflerini takip ettik. 2023 senesi için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yönlendirmesine paralel bir enflasyon öngörüsü barındıran program, dolar kuru tarafında 2023 senesi için 23,90 TL seviyesinde bir ortalamayı gösteriyor. Bu ortalamanın gerçeğe dönüşmesi için dolar kurunun 2023 senesini 30 TL’nin biraz altında bitirmesi gerektiğini hesaplayabiliyoruz. Yıl sonunda gerçekleşecek olayların verilen bu bilgilere paralel bir şekilde olması durumunda ons altının 1950 dolar seviyesinde yatay seyretmesi durumunda dahi gram altın fiyatlarında kur yükselişine paralel olarak %11 oranında bir yükseliş gerçekleşeceği öngörülebilir.”

Altın Fiyatlarının Bu Hali Alım Fırsatı mı Doğuruyor?

Dinamik Yatırım menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, altın yatırımcıları için önemli açıklamalarda bulundu:

“Geçtiğimiz haftayı satıcılı şekilde tamamlayan ABD endekslerinde haftanın son işlem gününde Jannet Yellen ve diğer FED yetkililerinden gelen yumuşak iniş yorumlarının etkisi ile birlikte endeksler alıcılı konuma geçti. Tahvil getirileri ve dolar endeksinde gözlemlenen yükseliş emtia piyasalarında baskı oluşturmayı sürdürüyor. Fakat bu baskıya rağmen 1880 Dolar civarından aldığı destekle değer kazanmayı başaran ons altın, 1900 Dolar seviyesinin üzerinde kalmaya çalışıyor. Önemli bir psikolojik seviye olan 1900 Dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başarması hainde altın için alım fırsatı doğduğunu söylemek doğru olabilir.”

OVP Sonrası Gözler Döviz ve Altında!
OVP Sonrası Gözler Döviz ve Altında!

Dolar Nasıl İlerleyecek?

“Borsayla kıyaslandığında borsanın dışında kalan yatırım araçlarının daha düşük seviyede gelir getirebileceğini öngörüyoruz. Dolara baktığımızda Ortodoks politikalara ılımlı yaklaşımımızın gölgesinde ılımlı bir yükseliş devam ediyor. Fakat ortaya çıkabilecek döviz talebi ve merkez bankası rezervlerinin arttırılma çabası içerisinde oluşu dolardaki bu durumun devam edeceğini gösteriyor.”

“Gram altın ve ons altın FED politikalarından önemli ölçüde etkileniyor. ABD’de dolar cinsi varlıkların sürekli olarak kazanım göstermesi ve altın başta olmak üzere birçok emtia üzerinde baskı yaratıyor. Amerika’daki bu resesyon beklentileri ne kadar kendini yumuşak iniş senaryolarına emanet etse de FED’in yavaş adımlarla ilerleyeceği söyleniyor. Teknik açıdan ons altında yıl sonuna kadar 1900 Dolar seviyesi korunursa 1964 Dolar seviyesi test edilebilir. Gram altında ise 1600 TL üzerindeki kalıcılık sağlanabilirse 2000 TL direnci hedeflenmeye başlanabilir.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!