Altın fiyatları neden böyle oldu?

islam memis altin fiyatlari yorumu
islam memis altin fiyatlari yorumu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İslam Memiş 8 Ağustos 2023 Yorumu:

Burada yer alan bilgi yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar person şirketleri mevduat kabul etmeyen bankaları ile müşteriler arasında imzalanacak olan yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunmaktadır. Bu kanaldaki yorumlar sadece benim kişisel yorumlarımdır benim bu yorumlarım sizin maliye durumunuz ile risk yeterinize uygun olmayabilir.

Bu nedenle kanalımda yer alan bilgi ve yorumlara dayanarak kesinlikle yatırım yapılmamalıdır. Altın piyasalarında ilginç haberler gelmeye devam ediyor. Bir kota belirleme süreci var altına ithalatında beraberinde bu gece bir resmi gazetede yayınlanan tekrar ek vergiler var bir de 1 Gramın altında yarım gram 0,25 gram altınların üretilme yasağıyla alakalı bir haber akışı var bu fiyatlara nasıl etkileyebilir? Yatırımcısı ne yapmalı? Altın piyasasında oluşan etkenler ve altın yatırımcısına yansıyan nedenler neler olabilir? Bu soruların cevabını vermeye çalışacağım, umarım faydalı olabilirim.

Bu sabah kalktığınız zaman altın fiyatlarında agresif yükselişler gördünüz resmi kur tarafında internet tarafında herhangi bir hareketlilik yok. Ancak serbest piyasalara baktığınız zaman serbest piyasalarda gram altın – TL fiyatında ekran fiyatı ile serbest piyasalar arasında tam gramında 100 liralık bir fark gördünüz özellikle altın dolar paritesinde 3000 dolarlık bir işçilik farkı gördünüz. Dün 62.200 dolar seviyesinden satılan bir kilogram külçe altının bu sabah 65.290 dolardan satıldığını hep beraber gördük. Hem altının gram fiyatında yaşanan bu 100 liralık değer artışı hem de paritelerde yaşanan bu değer artışlarını tek bir nedeni var.

Altın piyasasıyla alakalı gelen haber akışları, altın piyasası ile alakalı malum ilk dün akşamki videomda da yorumladım. Altın tarafında altın ithalatı tarafında kota koyulması bu kotonun koyulması ile birlikte içerde altın tarafında bir panik oluştu bir talep patlaması yaşandı. O yüzden serbest piyasalarda bugün Kapalı Çarşı piyasasında gram altın TL fiyatı arkadaşlar 1775 lira seviyesine kadar yükseldi. Çok ciddi bir yükselişti şu anda saatlerimiz ve ons altında 1926 dolar seviyesinde ons altında bir düşüş var Normalde bugün gram altının tekrar 1690 lira seviyesinde olması gerekiyordu. Ancak 100 liralık değer artışları beraberinde 50 liraya kadar akşam saatlerinde geriledi. Şimdi bu kararlar gerçekten uygulanacak mı? Bu kotayla ilgili yeni bir güncelleme olacak mı? 1 gram altın basımı ile alakalı veya 1 gramın altındaki altın basınları ile alakalı bir güncelleme olacak mı?

Buradaki haber akışlarında takip etmeyi sürdüreceğiz. Şimdi önümüzde iki türlü seçenek var arkadaşlar: birincisi kotayla alakalı ithal edilen kotayla alakalı sektörü altın fiyatlarını veya vatandaşları etkileyen bir faktör ortada yok, bu birincisi. İkincisi içeride altın ithalatında mücevherat grubunda gelecek %20’lik ek vergilerinde yine vatandaşa yansıyan veya sektöre olumsuz yönde etkileyen bir faktör karşımızda olmayacak ama kotanın şöyle bir dezavantajı var.

Özellikle kota uyguladığınız zaman iç taraftaki taleplerden dolayı işçilik tarafında külçe altınları da işçilik tarafında ciddi bir değer artışları ve işçilik koyma işlemi gerçekleşir tüccar veya kuyumcu bunu yüksekten maliyet yaptığı zaman haliyle bunu elindeki altına yansıtacak ve vatandaş tüketici kuyumculardan fiziki altına alan insanlar da bunu yüksekten maliyet etmek için tekrar bir süreç izleyecek yani burada külçe altına gelen kotadan dolayı işçilikler mesela bugün 3.000 dolar işçilik vardı külçe altından ne oldu, gram altın normal fiyatla serbest piyasalar arasında gramında 100 lira değer kazandı.

Demek ki bugün 1770 – 1780 lira seviyesinden gram altın alan vatandaş kotadan dolayı bunu yansımasını görmüş oldu. Peki bir de rafinelere gelen bir uyarı var resmi gazetede yayınlanmadı veya söylendi ama ortada beklemeye devam ediyor. 1 gramdan aşağı gram altın basmayacaksınız, 100 gramdan fazla da yukarıda gram altın basmayacaksın söylentileri var ama resmi olarak ortada bir şey yok, ne demek oluyor bu? Mesela siz düğüne gittiğiniz zaman, nişana gittiğiniz zaman, sünnet törenine gittiğiniz zaman elinizdeki bütçeye yarım gram altına tekabül ediyor elinizdeki para 0,25 gram altına tekabül ediyor bunu artık alamayacaksınız türünde bir haber akışı var, bilgi kirliliği var ortada resmi bir açıklama yok.

Ancak ben bunun çok mantıklı bir karar olduğunu düşünmüyorum tekrar iptal edilme olasılığı çok yüksek. Bu konuyla alakalı bugün hem kamuoyuna bilgiler verdim hem röportajlar verdim ve bu konuyla alakalı sektör temsilcileri ile bugün görüşmelerim oldu ve dolayısıyla ben bu kararın geri çekileceğini tahmin ediyorum çünkü 1 gram altına yarım gram altının 0,25 gram altının basılması veya basılmaması ile alakalı direkt Türkiye ekonomisine etkileyecek bir etken yok ortada. Yani burada Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak Türkiye ekonomisinin şaha kaldıracak bütün sıkıntılarımızı ortadan giderecek enflasyona gelebilecek bir neden yok ortada.

Dolayısıyla karnınızı aç ekmek alacaksınız ekmek alacaksınız cebinizde çeyrek ekmeği yeteneğe kadar paranız var diyor ki o zaman yatayım ekmek almak zorundasın ya da ekmek almayacaksın karnım aç yani altına ihtiyacım var önündeki param da 25 grama 0-25 grama veya yarım grama yetiyor. Altın almayacaksın böyle bir model zaten mantıken kabul edilemeyecek bir model. Dolayısıyla elinde 0.25 gram altın bulunduran veya yarım gram altın bulunduran vatandaşlarımızı herhangi bir sorunu yok yani benim elimde 0,25’im var işte yarım gram altının var ne olacak falan türünde panikleyecek bir şey yok aksine onlara eğer gerçekten resmi gazetede yayınlanırsa, bu karar uygulanırsa onların da avantajı.

Çünkü sınırlı sayıda bir ürün olacak piyasada ve değerinden fazla fiyatı da satabilirsiniz. Dolayısıyla ortada panikleyecek herhangi bir problem yok ama süreç öyle bir yere gidiyor ki arkadaşlar ben yine 2 ay önceki videolarımı yakından takip eden, bütün köşe yazılarımı yakından takip eden arkadaşlar çok iyi biliyor insanlara altınlı yavaş yavaş uzaktır uzaklaştıracaklar yani sistem öyle bir yere gidiyor ki artık gönül rahatlığıyla altın almak altın biriktirmek vesaire bunlar tamamen tarih olacak. Yılın ilk 6 ayına baktığımız zaman gram altın yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı.

Bundan 20 yıl önce de böyleydi bundan 30 yıl önce de böyleydi insanlar enflasyona karşı kendini korumak için altın alıyor altın biriktiriyor ama insanların altında olması altın biriktirmesi başkalarının neden ürkütüyor, neden korkutuyor onu bilmiyorum ama mantıken yarım gram altının basılmaması 0,25 gram altının basılmaması zaten mantık dışı bir uygulama ve dolayısıyla resmi mesela Anadolu Ajansından geldi bu haber akışı resmi bir kaynağa dayandırmamız gerekiyorsa bu haber akışına bütün Türkiye’deki basın bu konuyu haber yapıyor ve bugün akşama kadar bütün televizyon kanallarında bu konuşuluyor. Benim de 7 tane yayınım vardı bütün televizyon kanallarına bu konunun izahını yaptım yanlış bir karar olduğunu bu karardan dönülmesi gerektiğini bizim örf adet ve geleneklerimizden dolayı insanlara altın kültürü olduğunu altın takmak onları kültüründe olduğu için siz aslında bir karar vermiyorsunuz, bir kültürü çöpe atıyorsunuz ve dolayısıyla bu kadar acemice verilen kararları bence ağır bir bedeli olur diye düşünüyorum.

Tabii ki kota gelmesiyle birlikte tekrar ne olacak? Mesela örnek veriyorum yine makas aralığı olacak işçilik olacak, o resmi kur tarafında gördüğünüz fiyatları unutun, o televizyon ekranlarda gördüğünüz fiyatları unutun çöp yani onlar hiçbir işe yaramaz ve rafinenin kendi inisiyatifinde fiyat oluşumu olacak raf ne kadar eşlik koyarsa piyasada o fiyattan altın olmuş olacak ve dolayısıyla da kuyumcu esnafı fiziki altın aldığı zaman kaça mal ediyorsa yüksek alıyorsa yüksek yani burada perakende mağazamızda veya kuyumculuk yapan sektörlerin hiçbir kaybı yok örnek veriyorum bugün gram altına 1700 liradan alıyorsa satış maliyetini 1700 liradan hesaplar, yarın altının gram fiyatını 1800 liradan alacaksın işçilikli bir şekilde sana satacağım mala maliyetini 1800 liradan hesaplayacak ve dolayısıyla burada sektörü olumsuz yönde etkileyen hiçbir şey olmuyor içer ama bu uygulamalar bence yanlış uygulamalar ve bu uygulamaların ters kararını yakında görebiliriz iki ihtimale değerlendirdik.

Bu ihtimal gerçekleşirse vatandaşlar ciddi bir anlamda olumsuz yönde etkilenecek ikinci ihtimalde. Bu kararlar iptal edilirse ki edilmesi gerekiyor. Bu sefer de ortada herhangi bir sorun olmayacak, sadece kota tarafında bir sorun oluşacak bu kota tarafındaki problemlerde fiyatlara yansıyacak ve altın fiyatları artık bundan sonra düşmeyecek özellikle bu haftaki ve geçen haftaki yayınlarımızda 1700 lira seviyesinin altında mutlaka gram altın alın bundan sonra 1700 lira seviyesinin altında gram altın göremezsiniz ve hemen bu haber akışları kota işlemleri vesaire gelince de bugün 1777 lira seviyesine kadar diyor yükselen 1 gram altında karşımıza gördük ve hedef Yıl sonuna kadar yine biliyorsunuz 1880 lira seviyesi ve buralara beklemeye devam ediyoruz.

Borsa İstanbul üzerinde ise düşüşlerde değer kayıplarıyla Karlı satışlarıyla günü tamamlıyor 7.388 puan seviyesinde %1.08’lik bir değer kaybı var kar satışları normaldir bu kare satışlarını ben devam edeceğini bekliyorum çünkü borsa benim şu anda giriş yapabileceğim seviyelerde değil. Özellikle borsada kar alanlarında altın tarafında beklemesi gerektiğinde ifade ettim yani paranızı boşta beklemesin. En azından altında bekleyin tekrar borsaya gireceğiniz zaman altınızı satarsınız borsaya tekrar giriş yaparsınız uyarılarım vardı aynı düşüncem yine geçerli yine borsaya giriş yapacak yatırımcılar elindeki altında zamanı geldiği zaman girişlerini yapabilirler. Dolar kuru resmi tarafta ve serbest piyasalarda 27 lira seviyesinin üzerine oturdu kıymetli arkadaşlar artık ağustos ayı ile alakalı malum biliyorsunuz Dolar TL kurumda 27-50 direncini bekliyoruz bu ayın içerisinde hedefimiz 27-50 lira seviyesinde şu anda serbest piyasalarda 27-13 lira seviyesinde makasları görüyorsunuz açılmaya devam ediyor resmi kur tarafı yeni 27 lira seviyesinde atak gerçekleştirdi ama tekrar serbest piyasalardaki kuru yakalayacak özellikle dolar TL kurumda önümüzdeki haftalarda bu değer artışların devam edeceğini bekliyorum.

Yine ağustos ayını size yorumlarken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı var ve dolardaki baskılanma bitecek tekrar ağustos ayı içerisinde 27-50 lira seviyesinde kendine gözüne kestiren bir dolar kuru karşımızda göreceğiz uyarılarımız vardı. Dolar tarafındaki pozitif görünüm devam ediyor, dolar endeksi bugün bayağı yükseldi şu anda 102 55 dolar seviyesinde dolar endeksi yükselince haliyle doların karşısında Euro dolar paritesi. Altında ons fiyatı gümüşün ons fiyatı sterlin dolar paritesinde bir düşüş gözlemliyoruz. Bu da yine elinde dolar bulunduran yatırımcılar içinde fırsatlar sunmaya devam ediyor. Psikolojik destek seviyemiz Euro dolar paritesinde birisi 0850 seviyesi şu anda bir 09.37 seviyesindeyiz buralardan giriş yapanlar yine 1.12-13.50 devamında bir 15 bandına kadar beklemeyi tercih edebilir Euro TL kuru 2958 lira seviyesinde resmi kur tarafında ama serbest piyasalarda 2967 lira seviyesinde olan bir kur var karşımızda yine Euro tarafında şu anda dolara kıyasla daha ucuz olduğunu söyleyebilirim çünkü dolar stabil sakin o beklediğimiz agresif yükselişler daha gelmedi.

Bunun yanında Euro Dolar paritesinde bir gerileme yaşanınca haliyle Avrupa TL kuru da şu anda iyi alım fırsatları sunduğunu söyleyebilirim ons altında negatif görünüm devam ediyor satıcılı 1930 dolar destek seviyesi vardı aşağı yönlü kırıldı yani 1922 dolar seviyesi görüldü. 1918 dolar seviyesini takip ediyoruz buradan tekrar tepki alımının gelmesi muhtemeldir bu haftaki bantlarımız malum 1930-1960 dolar seviyesi 1930 dolar destek seviyesi test edildiğine göre yukarıda 1960 direnci var. Perşembe günü malum Amerika’da enflasyon verisi açıklanacak saat 15.30’da Amerika’da enflasyon verisi açıklanınca haliyle ons altında hızlı bir toparlanma yaşanabilir.

Çünkü Amerika’da enflasyon tarafında %3.2 %3.3 civarında bir Yükseliş öngörüyorum gümüşün fiyatı 22.75 seviyesinde muhteşem full hesaplar veriyor elinde dolar bulunduranlar için bu düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum elimde doların var ve gümüş almalı mıyım? Ben bu sorunun cevabını kesinlikle cevabını 29 bin dolar seviyesi üzerinde tutulma çabasının devam ettiğini gözlemliyoruz. Bitcoin tarafında yine 32 bin dolar direncine takip etmeye devam ediyorum dolar endeksini ifade ettim pozitif eğilimde olduğu için dolar karşısındaki bütün yatırım araçlarında bir satış mümkün oluyor diye gözlemliyorsunuz. Toparlayacak olursak bugünkü videomuzu altınla alakalı okuduğunuz haber akışları veya benim paylaştığım haber akışlarının arkasında 3 önemli neden var.

  1. Altın ithalatında kota sektörü ve tüketicileri altın yatırımcılarını olumsuz etkiler işçilikleri fiyat farklarını gündeme getirir ons altın dünyada stabil dururken içeride çok yüksek bir kur görebiliriz.
  2. Yurt dışından gelen mücevherat veya altın grubundaki ithal edilen ürünlere takılara %20 ek vergi Bu hiç kimseye bağlamaz kimseye zarar vermez Hatta ekonomiye katkısı olur ölçüsü rafinelere gelen karar 1 gramın altında gram altın basmayacaksınız 100 gramın üzerinde de gram altın basmayacaksınız işte burada hem tüketiciler hem sektör olumsuz yönde etkilenir ve bu karara mutlaka geri çekilme ihtimalini güçlü görüyorum Eğer yaşanırsa böyle bir şey 0.50 gram altınları unutacağız artık düğün salonlarında herkes gram altın alamayacağı gibi herkes çeyrek altın alamayacağı gibi Türkiye’de takı kültürünün de yavaş yavaş sonuna geldiğinizde bize göstereceğiz.

Bunlar daha ne ki köye 2 ay önce paylaştığım videoları veya köşe yazılarıma tekrar kontrol edin insan ve altınları nereye koydum gelecekte altın nerede olacak insanlar nerede olacak neler planlanıyor bunu tek tek zamanında anlatmıştım. Tabii ki fiziki altının kıymetini herkes günün birinde mutlaka anlayacak. Geçen sene anladılar ama tamamen anlamadılar nasıl anladılar bunu bankadan altınları çekecekler çekemiyorlar satacaklar satamıyorlar alacaklar çok yüksek makas aralığını 100 lira 120 lira açlığa hiç kimseye hareket yaptırmadılar ve dolayısıyla adamın bir işi var ev alacak araba alacak bankada altını satması gerekiyor bir bakıyorsunuz piyasa fiyatını 100 lira aşağısında makas aralığı 120 lira. Dolayısıyla çok ciddi anlamda ucuza mal toplamış oldular bugünkü karlılık oranlarında bu makas hastalıklarında çok katkısı oldu maalesef o yüzden günün birinde fiziki yatırımların fiziki birikimleri herkes günün birinde farkında olacak ama iş işten geçmiş olacak ben dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. Yarın tekrar görüşmek dileğiyle şahsınıza evlatlarınıza selam ediyorum İyi akşamlar diyorum hoşça kalın.

İçerik videodan alıntı yapılmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!