Fırtına öncesi sessizlik, hazırlık yapmalı!

islam memis 14 agustos 2023
islam memis 14 agustos 2023
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İslam Memiş 14 Ağustos 2023 Yorumu:

Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, personel eğitim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteriler arasında imzalanacak olan yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunmaktadır. Bu kanaldaki yorumlar sadece benim kişisel yorumlarımdır. Benim bu yorumlarım, sizin mali durumunuz ile risk toleransınıza uygun olmayabilir. Bu nedenle kanalda yer alan bilgi ve yorumlara dayanarak kesinlikle yatırım yapılmamalıdır.

Herkese iyi akşamlar, yeni bir haftaya başladık. Bu hafta piyasalarda hangi gelişmeleri takip edeceğiz? Borsada, döviz kurlarında, altın ve gümüş fiyatlarında ve kripto para piyasasında bize neler bekliyor? Yeni elinde TL bulunan, dolar bulunan, euro bulunan, altın veya gümüş bulunan yatırımcı nasıl karar verebilir? Küresel piyasalarda biraz daha risk iştahını bozan, biraz daha riskleri artıran ve Eylül ayı itibariyle konuşulacak bir risk var. Bu nedir? Bu gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım. Umarım faydalı olabilirim. Borsa İstanbul 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü 7.737 puandan tamamladı. Borsa İstanbul 100 endeksinde bugün yeni bir rekor tazelendi ama yorgunluk yine var.

Borsa İstanbul üzerinde ise 7.868 puan seviyesine kadar yükseldi, ancak akşam saatlerinde tekrar kar satışı ile karşı karşıya kaldı. Bugünlerde yeni zirveler test edilince hemen kar satışı ile karşı karşıya kaldığını gözlemliyoruz. Yine borsaya yatırımcısına her videoda olduğu gibi önemli uyarılarımız oluyor. Yine uzun vadeli bir yatırımcı iseniz problem yok, ama buralardan tekrar giriş yapacaksanız bir kez daha düşünün. Borsaya yatırımcısını ikiye ayırıyorum: geriye dönük bakacak olanlar ve karlı satış yaşamayınca ileriye dönük bakacak olanlar. Bu kesimde yatırımcıların bence dikkat etmesi gerekiyor. Yine kenarda beklemeye devam ediyorum, ne de olsa yakında anlaşılır. Resmi kur tarafında Dolar/TL kuru 27.02 lira seviyesinde.  Yine resmi kur 27 lira seviyesinin üzerine yerleştiği için yukarı yönlü atakların devam edeceğini bekliyorum. Çok agresif bir atak değil ama kademeli olarak hedef 20-50 lira seviyesi. 20-50 lira seviyesine kadar beklemeyi tercih ediyorum. Yine dolar tarafındaki güçlü duruş devam ediyor

Doları içeride ve dışarıda destekleyen diğer önemli bir faktör, dolar endeksinin bugün 103.33 dolar seviyesine kadar yükselmesi. Dolar endeksi şu anda 102.84 seviyesinde. Bu yaşanan yükselişle birlikte hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkelerde dolar güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. İçeride de yine bir miktar değer artışlarını devam edeceğini tahmin ediyorum. Tabii, dolar endeksi 103 seviyesinin üzerinde yükselince haliyle geçen hafta videolarımda bahsettiğim Euro/Dolar paritesi, Sterlin/Dolar paritesi, altının ons fiyatı, gümüşün ons fiyatında yaşadığımız o baskı süreci bugün devam etmiş oldu. Ama tekrar hızlı bir toparlanma geldi akşam üzerinde. Euro/Dolar paritesi 1.0874 seviyesine kadar geriledi, destek seviyesi olarak takip edeceğimiz 1.0850 seviyesi vardı. Geçen hafta da videolarımda bahsetmiştim, bir miktar bu seviye karşılanmış oldu.

Ama şu anda 1.0929 seviyesinde, dolar endeksine hızlıca geri çekilmesinden sonra Euro/Dolar paritesi, Sterlin/Dolar paritesi, ons altın, ons gümüş gibi emtialar da da hızlı bir toparlanma gördük. Ama o beklediğimiz baskılama süreci ve destek seviyeleri bugün çalıştığını hep beraber görmüş olduk. Özellikle 1.0850 seviyesi de güçlü bir destek konumunda. Ancak elinde dolar bulunduran veya eline yeni dolar geçmiş olan yatırımcısına da buraların fırsatı olduğunu tekrar belirtmek isterim. Yılın son çeyreğinde Euro/Dolar paritesinde 1.12, 1.1350, 1.15 bandına kadar bu yükselişlerine devam ettirebileceği ile ilgili açıklamalarımız da olmuştu. Aynı beklentimiz devam ediyor. Euro tarafında yaşanan her düşüşü, hem TL bazlı hem de parite bazlı, bir alım fırsatı olarak değerlendirmeye devam ediyorum. Dolardan uzak duruyorum. Elimde dolar varsa ve bugün elime yeniden dolar geçmişse, önümüzdeki haftalarda veya bu hafta elime yeni dolar geçecekse, bunu Euro yapmak suretiyle, Sterlin yapmak suretiyle, altın ve gümüş yapmak suretiyle farklı enstrümanlara geçmek için kullanacağıma tekrar söyleyebilirim.

Ons altın tarafındaki bu baskılama da bugün geriledi ve beklediğimiz 1.890 dolar destek seviyesi vardı. Orası çalışacak gibi duruyor. Bugün 1.916 dolar seviyesinden 1.902 dolar seviyesine kadar geriledi. Aşağıda 1.890 dolar destek seviyesi var. Sanırım buralar çalışacak. Peki, bu geri çekilmeler neyi ifade ediyor? Tabii ki dolar üzerinden veya euro üzerinden parite yapacak veya altın girişi yapacak yatırımcılara da fırsat sunmaya devam ediyor. Bu seviyeler, özellikle 1.900’lü veya 1.890’lı seviyeler, kalıcı olmayacaktır. Ekim ayı itibariyle 2.000 dolar seviyesi üzerinde hızlı atakları bekleyen yatırımcısı da buraları bir fırsat olarak değerlendirmesi gerekiyor. Çünkü ekim ayı itibariyle 2.080, 2.150 ve yukarıdaki rakamları görmeye devam edeceğiz. Yılın son çeyreği ile alakalı hazırlık yapmak isteyen yatırımcı, bu düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendirmesi gerekiyor. Ons altın tarafında, ons gümüş tarafında ve parite tarafında yaşanan bu gerilemenin sebebi dolar endeksidir ve bu düşüşler kalıcı değildir arkadaşlar.

Sanal ortamda yatırım yapan altın yatırımcılarının da yine bankacılık uygulamasına girip alım satım makası aralıklarına baktıktan sonra gerçeği bir kez daha görmüş olacağını düşünüyorum. Gram altın TL fiyatında serbest piyasalarda bugün 1.711-1.751 lira aralığında işlemler gerçekleştirdi. Şu anda 1.720 lira seviyesinden satılıyor gram altın/TL fiyatında. Bu fiyat farklılığı oluştuğu için ve bu makas aralığı oluştuğu için 1.700 lira seviyesinin altında fiziki tarafta veya bankalarda bir işlem gerçekleştirmesini şahsen beklemiyorum. Sanal ortamda olabilir, 1.660-1.670 rakamlar görebilirsiniz ama fiziki tarafta 1.700 lira seviyesinin altında rakamlar beklemiyorum.Ekim ayı itibariyle ons altın tarafında göreceğimiz bu agresif yükselişle birlikte gram altın TL fiyatında artık 1.800 rakamları konuşacağız, 1.820, 1.880. Bu rakamlar oluşmaya ve gelmeye devam edecektir. O yüzden önümüzdeki yıl düğün planlayan bir vatandaşımız, eline yeni TL’ye geçmiştir ve altın almak için fırsat kolluyordur. İşte bunlar fırsat! Fiziki tarafta alım yapıyorsanız ve fiziki tarafta birikim yapıyorsanız, 1.700 lira seviyesinin altında rakam görmeniz bundan sonra oldukça zor. Her fırsatta yukarı yönlü hareketlerin destekleyen bir fiyatlama göreceğiz. Nasıl ki bugün 1.711 lira seviyesine kadar geride de hatta satışını söyleyeyim ben size net olarak, bugün kaçtan alabiliyormuşsunuz? Evet, 1.711 lira seviyesine kadar geri gelmiş, tekrar akşam saatlerinde hızlıca 1.720’ye gitmiş. Yani her satıştan sonra, her baskılanmadan sonra agresif bir alım geliyor ve piyasa bunları fırsat olarak görüyor.

Çünkü kota uygulaması var altın tarafında, biliyorsunuz, ve dolayısıyla düşük kalmayacak bir fiyatlamayla karşı karşıya kalacaksınız. Her düşüşü bir alım fırsatı olarak değerlendirin. Ekimden sonra 1800’lü rakamları konuşmaya başlayacağız. Bunun için de önce almak lazım. Yine bugünkü köşe yazımda da ifade ettim, ons gümüş tarafında ki baskılanmada 22-20 dolar seviyesine kadar gerileyebilir. 22-36 dolar seviyesi görüldü, buralar da elinde dolar bulunduran veya dolarla gümüş almak isteyenler için güzel fırsatlar. 22 dolar seviyesini altında yok. Tekrar buradan hızlı bir tepki alımı ile birlikte 24-26 dolarlar, yani ikişer dolarlık bir yükselişle yoluna devam edecek bir gümüş göreceğiz. Gümüş asıl şovunu yılın son çeyreğinde yapacak, yine altını geride bırakacak bir gümüş göreceğiz. Ne zaman göreceğiz? Her zaman olduğu gibi yılın son ayında, yani Aralık ayında. Aralık ayında gümüşün ne demek olduğunu, gümüşün yanında sabrın ne demek olduğunu hep beraber görmüş olacağız. Geçen yıl da 11 ay boyunca mızmızlanan gümüş yatırımcısı vardı ya da son ayında altına geride bırakınca herkes afalladı. Aynı afallama yılın son ayında karşımıza çıkacak ve Ekim ayı itibariyle gümüş öyle bir yükseliş yapacak ki herkesi şaşırtacak. Gümüş mü almak istiyorsun, özellikle dolar bazlı, ons bazlı girmek mi istiyorsun, karşında fırsat var. Özellikle gram tarafında 1970’li rakamlar var resmi kur tarafında. Ama yine serbest piyasalarda 2020-2030 civarında, yani 20 lira seviyesi üzerinde bir gümüş gram fiyatı var. Gümüşün gram fiyatı arkadaşlar, alım kıvamına geldi. Yine 22-24’lü rakamlardan yılı tamamlayacağız çok çok değerinden fazla şey değerinden çok az olan bir gümüş ons fiyatı var, gümüş gram fiyatı var. Gerçek değerleri Merkez Bankaları baskıladığı için gerçek değerlerine ulaşamıyor ama buna rağmen gümüş tarafında ya da son çeyreğinde hızlı bir patlama göreceğiz.

İlk önce 22, devamında 24 lira seviyesinde gümüş gram tarafında görmeye başlayacağız. Petrol fiyatlarında yüzde birlik bir değer kaybı var, 85.79 dolar seviyesinde. 86.77 dolar seviyesi test edildi, buradan hızlıca geri çekildi, 83.50 dolar seviyesine bu hafta görebiliriz, hızlı bir geri çekilme görebiliriz. Petrol fiyatlarında ama kalıcı olmaz, çünkü talep artışı devam ediyor. Petrol fiyatlarında 83.50 dolar seviyesinde bir alım fırsatı olarak değerlendirebilirsiniz. Çünkü petrol gözü 90 dolara ulaşmakta ve ilk olarak psikolojik direnç seviyesi olan 90 dolar seviyesinden alacak, ne demek oluyor? Gelme ihtimali çok çok kuvvetli. İşte okul servislerinden, ticari taksilerden, minibüslerden, bütün ulaşım tarafında ikinci bir zammın hazırlığı yapmak lazım arkadaşlar. Bitcoin tarafında ne var? Bitcoin tarafında da yatay bir süreç var, 29,674 dolar seviyesinde, yani 30 bin dolar seviyesinin altında kalmaya devam ediyor. Yüzde birlik bir değer artışı var ama Bitcoin tarafında bu ay, yani Ağustos ayı içerisinde beklediğim sürpriz yükselişler var. 31,500 – 32,000 dolar seviyesine kadar yükselebilir. Bu taraftaki beklentimi halen pozitif tarafta korumaya devam ediyorum. Sterlin dolar paritesi bugün 1.26-1.16 seviyesine kadar geri çekildi. Ama şu anda 1.27 seviyesinin üzerinde. Sterlin dolar paritesinde yine 1.30 seviyesinin üzerinde ataklar beklemeye devam ediyorum. Daha önce bu ataklar gerçekleşmişti, şimdi kalıcı bir atak bekliyorum sterlin dolar paritesinde. Elindeki dolarla sterlin almak isteyen yatırımcısı için bir fırsat oluşmuş durumda.

Özellikle arkadaşlar, bu hafta ilginç bir gelişme yaşanabilir Çin tarafında. Hafta sonu köşe yazımda da yazmıştım. Şimdi iki emlak şirketi var, arkadaşlar. Bu şirket, 22 milyon dolarlık kupon ödemesini gerçekleştiremedi ve bir ay geciktirdi. Çin de eğer bu şirketler batarsa, Çin Devleti bu şirketlerin batmasına göz yumarsa, destek vermezse, borçlarını yapılandırmazsa büyük bir tufan kopabilir. Zaten piyasalarda fırtına öncesi sessizlik var. Tatil modunda olduğu için bütün dünya, herkes tatile çıktı. Olumlu ya da olumsuz hiçbir şeyi satın almıyorlar. Stabil bir bant aralığı belirlenmiş ve bu aralığın dışına çıkmayan bir piyasa var. Çünkü herkes, ağzını tadıyla bir tatil yapmak istiyor. Hiç kimse piyasa ile uğraşmak istemiyor. Bu yüzden tatil modunun artık yavaş yavaş sonuna geldik ve 2 haftalık bir süreç kaldı. Bu iki haftalık süreç içerisinde piyasalar Eylül ayı itibariyle olumlu ya da olumsuz bütün fiyatlamalarını gerçekleştirecek. Özellikle küresel piyasaların fiyatlamadığı büyük bir problem var: Çin. Çin’de bu iki emlak şirketinin iflas etmesi veya batması ciddi anlamda bir domino etkisi yaratabilir. Bütün küresel piyasalarda bakalım, Çin Devleti bu batmayı müsaade edecek mi? Belki etmeyecektir ve müdahale edebilir, aynı Amerika’da olduğu gibi kredi kullandırabilir.

Dolayısıyla bunu geçiştirebilir. Ama tekrar bu borçlar ödendikten sonra, bu şirketlerin batmasına göz yumabilir. Burada ciddi bir belirsizlik söz konusu. Özellikle Çin tarafında, bu şirketlerin batması ihtimali, büyük bir bombanın patlama riskini taşıyor gibi görünüyor. Bütün dünyada, Avrupa’sı, Amerika’sı, Asya’sı, bütün ülkelerde şirketlerin yavaş yavaş batmasına neden olabilir, domino etkisi yaratabilir ve küresel piyasalarda yeni bir bahane olarak şirketlerin batması öne çıkabilir. Zaten son 6 aydır Çin tarafından gelen veriler ciddi anlamda küresel piyasaları tedirgin ediyordu. Yine Çin tarafından açıklanan veriler olumsuz ve kötü gelmeye devam ediyoruz. Ama ekonomik veriler bir yana, eğer gerçekten bu şirketler fiilen batarsa ve istihdam tarafında ciddi sorunlar ortaya çıkarsa, geçmiş olsun. Bu sefer domino etkisi ile birlikte küresel piyasalarda ciddi bir batış hikayesi izleyebiliriz. Ve özellikle bu riskle birlikte emtia fiyatlarında hızlı yükselişler görebiliriz. Dolar karşısındaki bütün yatırım araçlarında ciddi ve agresif yükselişler görülebilir. O yüzden Ekim hazırlığınızı yapın, tatilden gelir gelmez varlıklarınızı sağlam yatırım araçlarına koyun. Özellikle Çin tarafından gelecek bu risklere karşı şimdiden tedbir almak lazım. Pimi çekilmiş bir bomba var, bu bomba sanırım Çin’de patlayacak. Belirsizlik var kesin bir şey yok ortada.

Ama gerçekten Çin hükümeti buna müsaade ederse ve izin verirse, çarşı-pazar ciddi anlamda karışabilir. Yani bu hafta, gözlerimiz Çin’de. Çin’den gelecek haber akışlarında, eğer buradan olumsuz haberler gelmeye devam ederse, küresel piyasalarda ki başta borsa olmak üzere ciddi bir bozulma süreci başlayabilir. Bugünlük anlatacaklarım bu kadar. Bu hafta, küresel veya yurt içi piyasalarda endişelendirecek bir gelişme Çin haricinde yok. Ancak ondan sonraki hafta gözlerimiz Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda olacak. Merkez Bankası’nın faiz kararını önümüzdeki videolarda yorumlayacağız. Ancak kişisel öngörümü şimdiden sizinle paylaşabilirim. Ben Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan 150 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyorum. Bu piyasaları olumlu yönde destekleyen bir faktör mü? Tabii ki hayır, hiçbir şey ifade etmeyecek ama kişisel öngörüme göre 150 baz puanlık bir faiz artırımı yapacağı yönünde. Dikkatiniz için teşekkür ederim. Şahsınıza ve ailenize selam ediyorum. Hayırlı akşamlar dilerim, hoşça kalın. Allah’a emanet olun.

İçerik videodan alıntıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!