Seçime kadar 30 TL mi? Altında neler oluyor?

baris soydan 10 agustos 2023
baris soydan 10 agustos 2023
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Barış Soydan’nın 10 Ağustos 2023 Yorumu:

Bugün ki videoya Amerika’dan başlayalım. Her gün yaptığımızın tersini yapalım ama daha sonra orada çok fazla oyalanmadan Türkiye’ye kapalı çarşıya gelelim. İki ayrı ülke iki ayrı ekonomi o tek varlığı konuşacağız, altını. Altının fiyatı hem oradaki hem buradaki dinamiklerden etkileniyor. Amerika’da tüketici enflasyonu Türkiye’de altın ithalatına getirilen kısıtlama Kapalıçarşı ve bankalar arası piyasadaki fiyatın bir birden kopmasının sebepleri Amerika’da bir kere bugün tüketici enflasyon açıklandı bu haftanın en önemli verisiydi.

Piyasalar ne zamandır bu veriyi bekliyordu ve yine geçen ay olduğu gibi beklentilerin altında arttığı Amerika’nın tüketici fiyatları beklenti %3.3 olarak açıklanacağı yönündeydi yıllık tüketeceği enflasyonunun %3.2 olarak açıklandı aylık fiyatı artışı %0.2 beklendiği gibi, bu arada çekirdek enflasyon yani gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen enflasyonda yüzde 4.7’ye indi. O da yine beklendiği gibi yani FED’in Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırımları işe yaradı enflasyon düşüyor. Öyleyse Eylül ayında artık FED’in ek bir faiz artırımı yapmasına gerek yok işte bu beklentiyi de bugün bir kere Amerikan borsaları bu veri sonrasında yükselişler açıldılar. Mazlakta %1’e yakın yükseliş vardı orası için sabah saatlerinde (ona biraz sonra geleceğim) altın için bu veriyi bekliyordu.

Altında nitekim Amerikan borsaları gibi yükseldi ama yükseldiği yerde çok da fazla kalıcı olamadı. Bugün ki enflasyon verisi sonrasında yaklaşık 10 dolar toparlandı. 1925 dolara kadar yaklaştı ama sonra yeniden 1920 doların altına kaydığını gördük. Ons altın bugün yükselince Amerika’nın enflasyonuyla bizim gram altında yükseldiği ve 1660 liralara kadar geri demişti 1675 liraya yaklaştı ama onun da daha sonra 1670 liranın altına kaydığını gördük. Peki kapalı çarşıda neler oluyor? kapalı çarşıda ise gram altının satış fiyatı 1730 liraya yakın kalmaya devam ediyor, alış fiyatı ise yani bizim oradaki satış fiyatımız gram altınımızı ama fiziki 1706 lira bir bankalar arası piyasayla Kapalı Çarşı arasında yeniden çok ciddi bir marj ortaya çıktı ve iki kapalı çarşıda alım ve satım fiyatları arasında da ciddi bir savaş ortaya çıktı niye böyle oldu?

Çünkü Türkiye’de biliyorsunuz dün de anlatmıştım önceki gün de görmüştük altın ithalatını bastırmak için azaltmak için arka arkaya kararlar açıkladı ekonomi yönetimi. Bunların en önemlisi altın ithalatına getirilen kota ve büyük altın ithalatçılarına bildirildiğini şimdi öğrendim kotalarının yine öğrendiğim kadarıyla daha önceki kotalarının neredeyse 3’te 1’i yeni kotalar bildirilmiş daha önce iki buçuk ton ayda altın yapan şirkete 1 ton sadece artık altın ithalatı yapabileceği bildirilmiş. Şimdi bu elbette önümüzdeki dönemde yurt içinde fiziki altın talebini çok arttıracak. Çünkü arz bundan böyle kısıtlanıyor yurt dışından Türkiye’ye giren altın miktarı azalacak ama içeride talep çok yüksek böyle durumlarda ne olur? Eğer talep arzı aşarsa o zaman fiyat dengesi yukarıda bir noktada yeniden kurulur yani Türkçesi zam gelir yani altın fiyatı artar içerde fiziki altına talep güçlük almaya devam edeceği için ama arza yetersiz olacağı için bundan böyle Kapalıçarşı’da yani serbest piyasada fiziki altının fiyatı bankalar arası piyasanın epey üzerinde kalmaya devam edecek ve biraz daha da yükselecek gibi gözüküyor.

Dövize geçmeden ons altında tekrar bir geri dönelim ona kısaca tekrar bir uğrayalım. Ons altında ilgili bu hafta başında Daniel Pavilonis isimli öngörüsünü aktarmıştım Daniel Pavilonis ise -düzenli izleyiciler hatırlayacaktır- Amerika’da arco şirketinde bir kıymetli metaller yatırım şirketinde uzman demişti ki hafta başında “Eğer cuma günü Amerika’da enflasyon beklentiler dahilinde veya beklentilerin altında gelir, ona rağmen Altın yükselişe geçmezse o zaman önümüzdeki haftalarda bir süre boyunca en azından buralarda konsolde olacağı sonucunu çıkarabiliriz.” Bunu önümüzdeki günlerde önümüzdeki hafta izleyeceğiz. Evet altından dövize geçelim doların bugün ki görmeden önce Moody’s in yaptığı bir açıklamayı görelim. Moody’s yani kredi derecelendirme kuruluşu dün bir açıklama yaptı dün akşam: “Eğer önümüzdeki dönemde Türkiye’de Ortodoks politikalara dönüş devam ederse Türkiye’nin kredi notunu arttırırız.” Son derece olumlu bir açıklama Türkiye için, peki neden bunun çok fazla piyasada bugün bir etkisini görmedik? Yani doların seviyesi bugün 27.03’te neden Moody’s in bu açıklaması etkilemedi. Çünkü Moody’s Türkiye’ye verdiği kredi notu şu anda yatırım yapılabilir seviyenin tam 6 kademe altında. Bu nedenle işte Moody’s açıklaması piyasalar üzerinde çok fazla etkili olmadı.

Yani kısa vadede Türkiye’ye çok ciddi bir sıcak para girişi beklememek lazım. Nitekim Mehmet Şimşek de hazine ve maliye bakanı O bugün sosyal medyada Moody’s in açıklamasını çok olumlu bir adım olduğunu söyledi ama bugün yeni şafakta bir röportajı vardı Mehmet Şimşeğin ve orada yabancı yatırımcının bekle-gör modunda olduğunu söylüyordu. Dünkü videoda bunu aktarmıştım yabancı yatırımcının Türkiye’de sütten ağzı yandı şimdi yoğurdu üfleyerek yiyor demiştim. Nitekim Mehmet Şimşek de bunu bugün doğruluyor diyor ki yeni şafakta: “Biraz bekle gör modundalar doğru adımlar atıldığına inanıyorlar, bunların devamı gelir mi noktasında, bir bekle gör modundalar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha ne kadar izin verecek Mehmet Şimşek’e bunu görmek istiyorlar çünkü daha önce Naci Ağbal döneminde Naci Ağbalı Merkez Bankası başkanlığına getirildiği dönemde 2020 kasımında yine işte bir anda Türkiye bir sıcak para girişi olmuştu ama 2 ay sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 martının sonunda Ağbalı görevden almıştı ve bir anda borsada çöküş yaşanmıştı ve yabancı yatırımcılar o çöküntünün altında kalmıştı. Peki dolar yukarıya mı gidecek bu koşullarda? Eğer sıcak para gelmiyorsa kısa vadede çok ciddi bir para girişi olmayacaksa o da olmayacak çünkü merkez bankası, biliyorsunuz rezerv satışlarıyla müdahale ediyor bi’ 27 lirada baraj var daha önce 27 liranın altında tutuyordu. Bu haftanın başına kadar 26.95 civarında şimdi bu hafta 27 lira üzerine çıkmasına izin verdi doların ama işte izin verdiği sevgiye sadece 27.03 önümüzdeki dönemde yerel seçime kadar buralarda tutma imkanı var çünkü Merkez Bankası’nın kasasına para girişi devam ediyor.

Merkez Bankası rezervleri güçleniyor bugün açıklandı geçen haftanın verisi Merkez Bankası net rezervi Geçen hafta az buz değil 4.8 milyar dolar artmış brüt rezervinde 2 milyar dolar civarında bir artış var. Yani Merkez Bankası’nın kasası cephanesi şimdi yeniden güçleniyor bu cephaneyi yerel seçime kadar kullanmaya devam edebilir. Amacı ne peki doları nerede tutmak istiyor? Şenol Babuşçunun bu konuda Bugün bir öngörüsü vardı Ziraat Bankası’nın Eski Genel Müdür Yardımcısı sosyal medyada dedi ki: “Yerel seçime kadar 30 liranın altında doları tutmak isteyecek ekonomi yönetimi.” Amerika’ya tekrar bir dönelim kısaca Amerikan borsalarına da bakalım. Çünkü enflasyon bugün beklentilerin altında artınca Amerika’da Amerikan Borsalar yükselişte açıldı. Nasdaq’ta %1 civarında ben videoyu hazırlarken yükseliş vardı oysa biliyorsunuz bu hafta Amerikan borsalarını düşüşler görmüştük şimdi enflasyon verisi sonrasında yeniden toparlanmaya başladıklarını görüyoruz.

Aslında Amerika’da bilançolar çok iyi geliyor yine iyi geliyor ve şimdi artık SMP 500 şirketlerinde %90’ı bilançolarını açıkladı ve 5’te 4’ü beklentileri yendi. Yani beşte dördünün bilançoları, ciroları karları beklentilerin öngörülerin analistlerin öngörülerin beklentileri üzerinde geldi. Amerika’da yani işler iyi gidiyor. Amerikan ekonomisi o beklenen resesyona da girmeyecek gibi gözüküyor yani yumuşak inişi gerçekleştiriyor. Öyleyse önümüzdeki dönemde borsada yükseliş biraz daha devam edebilir. Amerikan borsaları tarafında Amerikan borsalarına düzenli izleyicilerin bildiği gibi bu kanalın sponsorları midas’taki yatırım hesabınızla yatırım yapmanız mümkün bir daha bir yerli aracı kurum Türkiye’de SPK’nın devletin denetiminde spk’dan lisanslı Amerika’da da ilgili mercilerin denetiminde ve Amerika’da sadece bir buçuk dolarlık işlem maliyetiyle hisse senedi alabiliyor satabiliyorsunuz, orada aldığınız hisse senetleri Alpaka adlı bir takas yetkili takas şirketinde saklanıyor midas’taki yatırım hesabınızda Amerikan borsalarına ya da Borsa İstanbul’a yatırım yapmak için kullanabileceğiniz platformun linkini videonun açıklama bölümünde bulabilirsiniz. Bu arada reklamlara bazı izleyiciler tepki gösteriyor onlara şu yöntemi veriyorum ben genelde bu videolar için her gün çok ciddi bir hazırlık yapıyorum ve sonuçta işte ücretsiz yayınlıyorum bu videoları bunun karşılığında arada sırada sponsorların reklamlarına yer veriyorum anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum diye yazıyorum buna rağmen anlayış göstermeyenler de olabiliyor onlar için reklamsız bir alt kanal açmaya karar verdim belirli bir ücreti olacak tabii ki çok ucuz da olmaması lazım ama videonun altındaki katıl tuşunu tıklayarak şu anda değil önümüzdeki günlerde şu anda sadece katıl tuşuyla bu kanala destek verebiliyorsunuz ama önümüzdeki günlerde bir başka alt kanal açacağım ve orada belirli bir ücret karşılığında videoları reklamsız biçimde izleyebileceksiniz. Borsaya gelecek olursak her gün videoların sonunda yaptığımız gibi borsa sabah alıcılığı açıldı iyi başladı ama çok kötü bitirdi borsa sabah 7.750’ye kadar bir anda yükselişe geçti banka hisselerine çok iyi bir para girişi vardı. Garanti, Akbank, Yapı Kredi yine tabana yaklaştılar.

Dün olduğu gibi kamu bankaları biraz geride kaldı sabah ama işte banka tarafı iyiydi aslında bütün sektörlerde alımlar devam ediyordu. Öğleden sonra ise fakat bir anda manzara borsada değişti perdeyi Ziraat Yatırım açtı kamunun aracı kurumu banka hisselerinde 400 milyonluk yaklaşık satış yaptı. Ondan sonra bütün sektörlere ağır satış geldi ve bütün kağıtlar satış yeri neredeyse ve sabah 7.757’yi de geçen endeks akşam 7.400’ünde altını gördü yani sabahla akşam arasında yüzde 5 civarında bir marjı oluştu ve bu önümüzdeki günler için iyi bir işaret yiyen bu kadar büyük bir marş gün içinde bunun bugünün bir dönüm noktası olabileceğini bize düşündürüyor. Olduğunu demiyorum olabileceğini diyorum ama yarın önümüzdeki günlerde dikkatli olmakta fayda var, bu bir kar realizasyonunun başı olabilir işlem hacmi çok büyük 260 milyar lira civarında bir işlem hacmi gördük bizde ve bu bir rekor yeni rekor rekor üzerine rekor işlem hacminde günlerdir görüyoruz ve bugün kim aldı kim sattı diye baktığımızda Bir kere Bank of Amerika ortada yok, yani satıcı tarafında Bank of Amerika yok, finansman dışında yabancılar yok bugün satıcı tarafta yerlileri görüyoruz ve işte bugün aslında borsa yerlilerin satışlarıyla düştü akşamları 20.30’da son 24 saati anlatıyorum, yorumluyorum yarın aynı saatte tekrar görüşmek üzere.

İçerik videodan alıntıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Altın Yorumları ve Canlı Grafiği ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!